Poznań przyjął uchwałę w sprawie pomocy uchodźcom

Radni Miasta Poznania przyjęli w czwartek uchwałę, która ma pozwolić na bardziej kompleksową pomoc obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do stolicy Wielkopolski z ogarniętej wojną Ukrainy. Dokument został jednogłośnie przyjęty podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta.

Autor: Pap 25 marca 2022 08:47

Poznański magistrat wskazał, że rządowe regulacje pozwalają gminom wspierać obywateli Ukrainy, ale - jak przypomniano - zakres tej pomocy powinna określić rada miasta, dlatego konieczne było zwołanie w czwartek nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Poznania.

Uchwałę w sprawie pomocy uchodźcom przyjęto w czwartek jednogłośnie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Przyjęty przez radnych dokument znacznie rozszerza możliwości wsparcia, jakie może zaoferować Poznań. Oprócz dotychczasowych działań Miasto będzie mogło pomagać m.in. w sprawach związanych z zakwaterowaniem oraz integracją i aktywizacją zawodową uchodźców. Możliwe będzie finansowanie całodziennego wyżywienia czy usług komunalnych" - podał magistrat.

Wskazano, że środki z miejskiego budżetu będą mogły być wydane również na zapewnienie środków czystości i higieny osobistej, odzieży i żywności oraz innych produktów niezbędnych do bieżącego funkcjonowania osób z Ukrainy.

"Radni zgodzili się również na dofinansowanie zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi oraz uczniami" - podał Urząd Miasta Poznania.

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski zaznaczył, że "każdy samorząd może indywidualnie opracować taką uchwałę".

"Jako Miasto od początku inwazji angażujemy się w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy schronili się w Poznaniu przed wojną. Cały czas działamy w obszarze zarządzania kryzysowego" - mówił.

Dodał, że według obecnych szacunków, "w naszym mieście przebywa ok. 40 tys. uchodźców, więc pomoc musi być systemowa".

"Dzisiejsza uchwała jest pierwszym krokiem ku temu. Jej uchwalenie da nam podstawę prawną do działań i finansowania pomocy z budżetu miasta. W przyszłości pozwoli również o ubieganie się o refundację pewnych kosztów ze strony rządu" - zaznaczył Wiśniewski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych