Poznań: uzupełniający nabór wniosków do programu „Mieszkanie dla Seniora”

Od środy do 20 maja potrwa uzupełniający nabór wniosków do programu „Mieszkanie dla Seniora”. Lokale oferowane w jego ramach są dostosowane do potrzeb starszych osób - poinformował poznański magistrat.

Autor: PAP 19 kwietnia 2022 10:50

Program działa dzięki umowom zawartym pomiędzy Poznańskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego a samorządem Poznania, dzięki którym miasto uzyskało 200 lokali dostosowanych do potrzeb starszych osób. W większości mieszkań usunięto progi i różnice poziomów podłogi, a w części łazienek zamontowano specjalne uchwyty i brodziki posadzkowe. Większość lokali przeznaczonych dla seniorów znajduje się w budynkach przy ulicach: Drewlańskiej, Grabowej oraz ul. Moniki Cegłowskiej.

"Mieszkania są obecnie zamieszkane, ale rocznie zwalnia się od kilku do kilkunastu z nich. Dlatego miasto 20 kwietnia rozpoczyna uzupełniający nabór wniosków, który potrwa do 20 maja" - podał poznański magistrat.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Umowę najmu tego typu lokalu mogą zawrzeć mieszkańcy Poznania, którzy ukończyli 60 lat. Z programu mogą skorzystać osoby, które mają ustalone prawo do emerytury, także częściowej, lub renty oraz spełniają kryterium dochodowe: w przypadku gospodarstw jednoosobowych średni miesięczny dochód musi mieścić się pomiędzy 2814,48 zł a 5003,52 zł, a w gospodarstwach wieloosobowych - pomiędzy 2189,04 zł a 3752,64 zł na osobę.

Pierwszeństwo w najmie będą mieć lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy zgodzą się na przekazanie ich miastu. "Większe szanse będą też mieli m.in. seniorzy, którzy ze względu na osiągane dochody nie kwalifikują się do przedłużenia umowy najmu lokalu komunalnego lub mają uprawnienie do mieszkania zamiennego" - podano w komunikacie magistratu.

Miesięczny czynsz w mieszkaniach PTBS waha się od 10,35 zł/m kw. do 16,00 zł/m kw. Przyszli najemcy mieszkań dla seniorów przed zawarciem umowy muszą wpłacić kaucję w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu.

Chętni do udziału w programie będą mogli składać wnioski drogą pocztową lub osobiście w siedzibie Biura Spraw Lokalowych przy ul. Matejki 50. Formularze będą dostępne w siedzibie biura i na stronie internetowej www.poznan.pl/sprawylokalowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych