Poznań z nowym programem budowy mieszkań na wynajemPap - 17 lutego 2021 07:35


Rada Miasta Poznania jednogłośnie przyjęła na wtorkowej sesji nowy program budowy mieszkań na wynajem. Za inwestycje będzie odpowiadać spółka PTBS – poinformował poznański magistrat.

W komunikacie magistratu podkreślono, że program "POZnań - i zamieszkaj" pozwoli na stworzenie atrakcyjnej oferty mieszkań na wynajem. "Ich przyszli najemcy nie będą musieli wykładać ogromnych sum na udział w kosztach budowy. Będą za to mogli wystąpić o dopłatę do czynszu w pierwszych latach najmu" - zaznaczono.

Miasto może otrzymać wsparcie na budowę mieszkań na wynajem o ograniczonym czynszu z Funduszu Dopłat. Jak podano, budową lokali zajmie się Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o, która planuje inwestycje m.in. przy ul. Żelaznej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z programu mogą skorzystać osoby, których średnie miesięczne dochody w roku poprzedzającym złożenie wniosku mieściły się w ustalonych granicach. Dolny limit wynosi 1,5 tys. zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych i 2,1 tys. zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych. Górna granica dochodów to 4319,65 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i od 6479,47 zł do 12958,93 zł w zależności od liczby osób tworzących gospodarstwo domowe.

Chętni do skorzystania z programu nie mogą mieć tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego położonego na terenie Poznania. "Jeśli go mają, powinni złożyć oświadczenie, że przed podpisaniem umowy najmu się go wyzbędą" - zaznaczono w komunikacie magistratu.

Wnioski o przyjęcie do programu rozpatrzy komisja, która oceni je zgodnie z przyjętymi kryteriami. Przy naborze wniosków ustalono zasady pierwszeństwa. Dodatkowe punkty otrzymają m.in. wnioskodawcy z niepełnosprawnością ruchową, osoby poniżej 40 roku życia czy obecni lokatorzy mieszkań komunalnych. "Punkty trafią również do osób, które rozliczają podatki w Poznaniu, wcześniej ubiegały się o pomoc mieszkaniową albo czekają na lokal w TBS" - podkreślono.

W komunikacie magistratu zaznaczono, że jednym z priorytetów przyjętej przez radę miasta Polityki mieszkaniowej Miasta Poznania na lata 2017-2027 jest poprawa dostępności mieszkań na wynajem. Jak wskazano, obecnie w stolicy Wielkopolski, podobnie jak w innych dużych miastach Polski, "brakuje ofert mieszkań na wynajem w dostępnych cenach. Lokale na rynku komercyjnym wynajmowane są często na konkretny okres, a wysokość czynszu przekracza możliwości finansowe zainteresowanych".