Poznań zbada domu i kamienice w termowizjiPAP - 07 grudnia 2020 10:58


350 domów jednorodzinnych i co najmniej 10 kamienic zostanie bezpłatnie przebadanych kamerą termowizyjną podczas organizowanej w Poznaniu po raz 12. akcji "Trzymaj ciepło". Poznański magistrat poinformował, że ruszył nabór chętnych do badań.

"Trzymaj ciepło" to program o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, który promuje działania energooszczędne i proekologiczne.

Program zakłada bezpłatne badania budynków z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany to nie tylko niższa temperatura w mieszkaniu, ale także realna strata pieniędzy na energię cieplną.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do akcji mogą zgłaszać się osoby mieszkające w budynkach jednorodzinnych, bliźniakach i niewielkich willach miejskich. Przebadane w ramach programu zostaną także kamienice z mieszkaniami opalanymi węglem, przede wszystkim ze śródmieścia, Wildy, Jeżyc i Łazarza.

Ze względu na pandemię wprowadzono zmiany w regulaminie tegorocznej akcji. Nie będzie ona prowadzona w tzw. szeregowcach, w których do przeprowadzenia badania konieczne jest przejście przez mieszkanie na tyły budynku. Ekipy nie będą wchodzić do obiektów.

Pierwsze badania mają być przeprowadzone w grudniu, a termin ich rozpoczęcia zależy od pogody. Badania są realizowane w godzinach wieczornych, przy temperaturze nie przekraczającej 3 stopni Celsjusza i braku opadów. Po nich mieszkańcy dostaną raport.

Wiedząc, w których miejscach budynek traci ciepło, jego właściciel może zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.

Pierwsza edycja akcji została zorganizowana na przełomie 2009 i 2010 roku. Do tej pory przebadano łącznie ponad 5,2 tys. budynków jednorodzinnych oraz ponad 200 kamienic.

Według organizatorów przedsięwzięcia, po każdej edycji akcji ponad 40 proc. jej uczestników decyduje się na przeprowadzenie inwestycji termomodernizacyjnej. Większości z tych osób udaje się obniżyć rachunki za energię cieplną o 5-10 proc. rocznie.