Poznański rynek mieszkaniowy idzie po rekord

Poznański rynek mieszkaniowy utrzymuje tendencję wzrostową. Zapotrzebowanie na lokale mieszkalne jest tak duże, że deweloperom nawet trudno nadążyć z zapewnieniem odpowiedniej podaży. Bieżący rok pod względem sprzedaży może być rekordowy.

Autor: housemarket.pl 31 sierpnia 2021 08:10

  • Mieszkania w Poznaniu sprzedają się w szybkim tempie.
  • Zauważalne są sygnały nadwyżki popytu nad podażą.
  • Prężnie rozwija się rynek mieszkaniowy na obrzeżach Poznania. 

Poznański pierwotny rynek mieszkaniowy jest piątym co do wielkości rynkiem w Polsce. Działający w Poznaniu deweloperzy w okresie styczeń -czerwiec 2021, sprzedali 39 tys. nowych lokali co jest wynikiem o 7,2 procent lepszym od tego osiągniętego w rekordowym dotąd pierwszym półroczu 2017 roku - wynika z raportu JLL “Rynek mieszkaniowy w Polsce - II kwartał 2021”. Warto spojrzeć również lokalnie, ponieważ Poznań i jego okolice pod wieloma względami wyróżnia się.

Podaż nadąża za popytem?

Deweloperzy w Poznaniu nie mogą narzekać na brak zainteresowania swoją ofertą. Sprzedaje się i buduje sporo, od kawalerek w najlepszych lokalizacjach blisko centrum, po przestronne domy z ogrodami, na przedmieściach stolicy Wielkopolski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Poznański rynek mieszkaniowy jest w zupełnie innej fazie cyklu niż pozostałe duże rynki (Warszawa, Kraków czy Trójmiasto). Przed rozpoczęciem pandemii sprzedaż dopiero nabierała rozpędu i gdyby nie Covid najprawdopodobniej mielibyśmy do czynienia z rekordowym wolumenem sprzedaży już w 2020 r. – mówi Aleksandra Gawrońska, dyrektor działu Badań Rynku Mieszkaniowego firmy JLL.

Dodaje, że na rynku poznańskim widać sygnały nadwyżki popytu nad podażą.

- Od połowy 2019 r. kwartalna sprzedaż przewyższa nowe wprowadzenia a oferta maleje. Nadal jednak poziom 4,8 tys. mieszkań, z których mogą wybierać nabywcy jest relatywnie wyższy niż na pozostałych rynkach – podkreśla Aleksandra Gawrońska.

Ceny

Analizy JLL pokazują również, że istnieją spore różnice pomiędzy zainteresowaniem nabywców nieruchomościami zlokalizowanymi w poszczególnych dzielnicach samego Poznania, oraz na jego obrzeżach.

W II kwartale 2021 w granicach miasta najpopularniejsze były Nowe Miasto, Jeżyce oraz Grunwald, tam też deweloperzy zapewniali najwyższą podaż nowych mieszkań.

Równie prężnie rozwija się rynek mieszkaniowy na obrzeżach miasta. Tam również zainteresowanie nabywców w I i II kwartale przewyższało bieżącą podaż nowych inwestycji. Według danych GUS (2020) gminy z największą liczbą oddanych mieszkań to Swarzędz, Września, Komorniki, Mosina i Kórnik. Podobnie jak w innych największych miastach, także na rynku poznańskim mieszkaniówka okazała się wyjątkowo odporna na wpływ pandemii.

- Rynek mieszkaniowy rożni się̨ od rynków innych dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych. Mieszkanie zajmuje istotne miejsce w hierarchii potrzeb każdego człowieka. Jest także najkorzystniejszym rozwiązaniem lokowania oszczędności. A teraz mamy dobry moment na takie decyzje. Zaprezentowane przez JLL dane sprzedażowe to potwierdzają. Warto dodać, że w ostatnim okresie mieliśmy do czynienia ze skokowymi podwyżkami cen niektórych materiałów. Drożeją również grunty, a ich dostępność jest co raz mniejsza. Wszystko to ma bezpośrednie przełożenie na poziom cen oferowanych nieruchomości - wskazuje Agnieszka Banaszak, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych