Poznańskie bloki mają powodzenie

Najchętniej nabywanymi w Poznaniu mieszkaniami są te w blokach z wielkiej płyty, zlokalizowane na osiedlach z dostępem do dobrze rozwiniętej infrastruktury.

Autor: HouseMarket.pl 29 września 2016 15:46

Osobom planującym zakup lokalu za pomocą kredytu hipotecznego, eksperci radzą zebranie jak największego wkładu własnego oraz unikanie nadmiernego zadłużenia, które pod wpływem wzrostu stóp procentowych może zagrozić stabilności domowego budżetu. Pomocą dla kredytobiorców mogą być też środki z programu MdM, dostępne od stycznia 2017 roku.

Wielka płyta nadal w modzie

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wśród osób poszukujących nieruchomości w stolicy Wielkopolski największym zainteresowaniem cieszą się w dalszym ciągu mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe, których metraż nie przekracza 60 metrów kwadratowych. Poszukiwane są lokale w blokach z wielkiej płyty, zlokalizowane na osiedlach z dostępem do dobrze rozwiniętej infrastruktury. Cały czas nabywcy polują również na oferty o okazyjnych cenach, znacznie niższych od średniej rynkowej, która wynosi obecnie 4983 zł za metr kwadratowy.

W Poznaniu dobrze sprzedają się również mieszkania, które mają zaledwie kilka lat i są nowocześnie urządzone. – Jest to alternatywa dla osób, które chcą mieć nowe mieszkanie, a nie mają czasu, by wyposażyć mieszkanie deweloperskie – mówi Jakub Krysztofiak, ekspert Metrohouse. – W takim przypadku nieruchomość musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze, lokal musi dokładnie trafić w gust potencjalnych nabywców, tak aby nie wymagał większych modyfikacji, oraz ostateczna cena nie może być wyższa, niż łączna suma zakupu mieszkania deweloperskiego i jego wykończenia.

Co z wkładem własnym?

Osoba, która planuje kupić za pomocą kredytu mieszkanie w Poznaniu, powinna przygotować się przede wszystkim na to, że musi dysponować przynajmniej 10 proc. wkładem własnym. – Oznacza to kwotę 27407 zł w przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 55 mkw., nabywanego po przeciętnej cenie – wylicza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto jednak posiadać jak największą sumę, gdyż dzięki temu zmniejszymy kwotę kredytu, a więc również jego koszt i ratę. Dla przykładu, przy minimalnym wkładzie rata wyniesie 1305 zł, ale jeśli dysponujemy 20proc. wartości mieszkania, spadnie ona do poziomu 1138 zł.

Starając się o kredy powinniśmy pamiętać także o tym, aby nie przesadzać z kwotą zadłużenia. Obecnie mamy bowiem najniższe stopy procentowe w historii. W przyszłości mogą one jednak wzrosnąć. Gdyby powróciły choćby do poziomu z początku 2013 r., rata kredytu na opisane wyżej mieszkanie wzrosłaby z 1305 zł do 1669 zł.

Szansą Mieszkanie dla Młodych

Warto dodać, że w przypadku, gdy ktoś nie ma odpowiednio wysokich oszczędności, pieniądze na wkład własny może uzyskać dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych. Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu. W Poznaniu wynosi on 5815 zł za mkw. dla tych z rynku pierwotnego oraz 4757 zł za mkw. z rynku wtórnego.

Ze względu na brak pieniędzy na dopłaty, w wielu przypadkach konieczne będzie wstrzymanie się z wnioskowaniem o dofinansowanie do stycznia 2017 r., kiedy dostępna stanie się pula 373 mln zł. Obecnie można starać się jedynie o dopłaty wypłacane w 2018 r. Problem polega jednak na tym, że nie wszyscy sprzedający zgodzą się na otrzymanie części zapłaty z tak dużym opóźnieniem. Dlatego właśnie wiele osób odkłada zakup do początku przyszłego roku. Jednak biorąc pod uwagę, jak duże było zainteresowanie dopłatami w tym roku, można przypuszczać, że pula pieniędzy zapewne szybko się skończy. Najprawdopodobniej wystarczy ich zaledwie na dwa lub trzy miesiące.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych