Pożyczka pod zastaw mieszkania

Prokuratura chce odzyskać mieszkanie stracone przez pokrzywdzoną wskutek niekorzystnej umowy pożyczki.

Autor: PAP 17 stycznia 2017 10:59

Prokurator z Prokuratury Rejonowej Gdańsk – Śródmieście w Gdańsku oskarżył dwóch mężczyzn – Arkadiusza P. i Piotra A., o oszustwo przy udzielaniu pożyczki powiązanej z przeniesieniem własności nieruchomości. Chodzi o przestępstwo z art. 286 par. 1 kodeksu karnego.

Prokurator zarzucił oskarżonym, że doprowadzili pokrzywdzoną do niekorzystnego rozporządzenia nieruchomością położoną w Wieluniu o wartości nie mniejszej niż 99 tysięcy 125 złotych, poprzez przeniesienie jej własności. Doszło do tego w celu zabezpieczenia wierzytelności powstałej z tytułu udzielonej jej pożyczki.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pokrzywdzona została przy tym wprowadzona w błąd przez sprawców, co do wysokości udzielonej jej pożyczki oraz łącznej kwoty pożyczki z odsetkami do spłaty. W akcie notarialnym wpisano, że pokrzywdzonej udzielono pożyczkę w kwocie 27 tysięcy 853 złote i musi ona spłacić dług wraz z odsetkami w wysokości 29 tysięcy 500 złotych. W rzeczywistości kapitał pożyczki, jaką otrzymała pokrzywdzona, wynosił 15 tysięcy złotych.

Sąd w pełni podzielił argumenty przedstawione przez prokuraturę i uznał oskarżonych za winnych popełnienia zarzucanego im przestępstwa. Sąd wymierzył im kary po 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszaniem ich wykonania na okres 2 lat próby. Sąd orzekł również kary grzywny w wysokości 2 tysiące 500 złotych (250 stawek dziennych po 10 zł każda stawka). Oskarżeni solidarnie muszą również w całości naprawić wyrządzoną przez siebie szkodę, która wyniosła prawie 85 tysięcy złotych.

Wyrok jest prawomocny. Postępowanie cywilne w prokuraturze. Uprawomocnienie się karnego wyroku skazującego nie oznacza zakończenia sprawy dla prokuratury. Teraz prokurator z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prowadzi postępowania cywilne w tej sprawie.

Celem tego postępowania jest doprowadzenie do unieważnienia umowy przenoszącej własność nieruchomości. Została ona bowiem zawarta z pokrzywdzoną w wyniku podjętych przez skazanych działań przestępczych zmierzających do niekorzystnego rozporządzenia przez pokrzywdzoną należącą do niej nieruchomością.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych