Praca zdalna szansą na zakup większego mieszkania

Po zakończeniu pandemii aż ¼ osób, które pracują obecnie poza siedzibą firmy mogłaby kontynuować pracę zdalną. Według raportu Nationale-Nederlanden aż 40 proc. pracowników deklaruje również, że taki tryb pracy jest znacznie efektywniejszy. Jednym z pośrednich efektów dla zatrudnionych jest też możliwość zakupu tańszego i większego mieszkania poza miastem, w którym znajduje się siedziba pracodawcy. Realnie oznacza to wzrost zainteresowania mniejszymi ośrodkami miejskimi jak np. Radomiem, skąd do Warszawy można dojechać w około godzinę.

Autor: housemarket.pl 28 maja 2020 14:31

W ciągu ostatnich tygodni, w wyniku obostrzeń związanych z epidemią i ograniczeniami  funkcjonowaniu firm, wielu pracodawców miało okazję przekonać się jak wyglądałaby praca zdalna wdrożona w ich firmie na stałe. Zmuszone zostały do tego również przedsiębiorstwa, które do tej pory nie brały pod uwagę możliwości skorzystania z takiego rozwiązania. Eksperci zwracają uwagę, że część z tych firm znacznie bardziej doceni taki sposób funkcjonowania i chętniej będzie stosować ten model wykonywania obowiązków służbowych, nawet już po ustabilizowaniu się sytuacji w kraju. Jedną z takim firm jest obecnie Twitter, który zadeklarował, że do biur na stałe powrócą tylko ci pracownicy, którzy sami tak zdecydują.

Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie firmy Antal, ponad 2,5 mln pracowników firm może bez problemu wykonywać swoją pracę zdalnie. Stanowi to ok. 15 proc. ogółu. Co istotne, w badaniu ujęte zostały wyłącznie osoby zatrudnione na etacie, nie brano natomiast pod uwagę osób samozatrudnionych oraz tzw. freelancerów.

Coraz więcej osób deklaruje również, że praca zdalna i elastyczne godziny pracy są dla nich bardziej atrakcyjne niż benefity oferowane przez pracodawców, np. w postaci dostępu do świeżych owoców, kawy, przekąsek czy nawet dopłat do obiadów. Według badań przeprowadzonych przez Kantar Public na zlecenie startupu Crossover aż 57 proc. pracowników chciałoby wykonywać swoją pracę zdalnie, a 81 proc. decydować przy tym o czasie realizacji obowiązków.

Osoby, które przeszły częściowo lub całkowicie na pracę zdalną odczuwają znacznie większy komfort psychiczny i są mniej podatne na oddziaływanie stresu, który związany jest z ich pracą. Raport Owl Labs pokazuje również, że takie osoby są średnio o 22 proc. szczęśliwsze i potrafią zachować zdrową równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Co zaskakujące, są również bardziej skłonne do pracy po godzinach, jeśli zajdzie taka konieczność.

Jak pokazują badania przeprowadzone w 2019 r. przez Urząd m.st. Warszawy i firmę Orange, w okresie przed wprowadzeniem obostrzeń, ponad 2 mln osób zamieszkujących poza Warszawą dojeżdżało do niej każdego dnia do pracy. W momencie, gdy firmy chętniej będą stosowały zdalny model wykonywania obowiązków służbowych, znacznie więcej osób zdecyduje się również na zakup mieszkania poza miastem, w którym znajduje się siedziba ich firmy.

Jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io, wśród 16 największych miast w Polsce, najtańsze mieszkanie kupimy obecnie w Radomiu. Średnia cena za metr kwadratowy jest tutaj aż dwa razy niższa niż w Warszawie. Oznacza to, że za 50 metrowe mieszkanie w Radomiu zapłacimy średnio 260 tys. zł, w Warszawie natomiast 530 tys.zł. Przykładowo, z ulicy Listopadowej, znajdującej się w odległości 10 minut od centrum Radomia i jednocześnie niedaleko drogi ekspresowej S7 na ul. Domaniewską, gdzie znajduje się znaczna większość biurowców w Warszawie, dojedziemy w nieco ponad godzinę. W godzinach szczytu tyle mniej więcej zajmuje powrót z ul. Domaniewskiej do dzielnic znajdujących się na obrzeżach Warszawy. W Radomiu wieloetapową inwestycję mieszkaniową, Osiedle Idea, realizuje obecnie warszawski deweloper - spółka Unidevelopment.

- Niesłabnące zainteresowanie Osiedlem Idea, pokazuje, że klienci doceniają nasze inwestycje. Funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania, wysoka jakość wykonania i ciekawie zaaranżowana zieleń w otoczeniu inwestycji, to właśnie te aspekty, na które zwracają największą uwagę - mówi Barbara Kunicka, dyrektor sprzedaży i marketingu Unidevelopment SA.

Aktualnie realizowanym etapem inwestycji, z terminem odbioru mieszkań w najbliższych miesiącach, jest Idea Alfa. Jest to trzypiętrowy budynek z windami, znajdujący się przy ul. Listopadowej w spokojnej dzielnicy Wacyn. Zaprojektowano w nim 51 mieszkań o powierzchniach od 30 do 78 mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych