Pracowity czas i przyspieszenie w segmencie PRS

Sektor PRS jest rozgrzany. W ciągu 10 lat urósł z udziału na poziomie 7 proc. do 35 proc. Coraz więcej inwestorów wyraża także chęć tworzenia w Polsce portfeli mieszkań na wynajem - nie tylko w większych miasta, ale także w mniejszych lokalizacjach - takie wnioski płyną z debaty #PRS. Apetyt inwestorów i funduszy wciąż rośnie, która była jednym z punktów programu Property Forum 2021.

Autor: housemarket.pl 04 września 2021 10:17

Większość deweloperów mieszkaniowych dopiero zaczyna rozważać realizację inwestycji w sektorze najmu instytucjonalnego, do czego zachęcają ich bardzo dobre wyniki sprzedaży mieszkań w poprzednich latach, które utrzymują się pomimo pandemii. Jednak - jak mówili uczestnicy debaty - #PRS. Apetyt inwestorów i funduszy wciąż rośnie, na Property Forum 2021 , segment ma przed sobą obiecujące perspektywy. Wyzwaniem dla sektora PRS w Polsce może być brak wiarygodnych i doświadczonych operatorów, mała podaż atrakcyjnych gruntów pod lokalizację i ich wysoka cena.  

- Widzimy ostrą konkurencję o grunty w największych miastach - mówił Béranger Dumont, dyrektor generalny, BPI Real Estate Poland. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według uczestników dyskusji w najbliższych trzech-pięciu latach sektor PRS nadal będzie się rozwijał w ramach zakupów bezpośrednich i większych przedsięwzięć typu joint venture. Poziom cen będzie uzależniony od sukcesu pierwszych transakcji, rynku mieszkań kupowanych na własność i kosztów operacyjnych.

Miachał Sapota podkreślił, że z perspektywy deweloperów budowa platformy mieszkań na wynajem zwiększa bezpieczeństwo biznesu w trudnych czasach. 

- Myśleliśmy o tym kierunku. Nie udało nam się jednak znaleźć kapitału. Gdybym dysponował odpowiednimi środkami to równolegle stawialibyśmy tą platformę. Dla dużych deweloperów rozwijanie kilku segmentów działalności to nie jest problem, tylko naturalna droga rozwoju - mówił Michał Sapota, prezes, HRE Investments. 

Béranger Dumont mówil, że zauważalne jest zainteresowanie deweloperów segmentem PRS - właśnie pod postacią rozszerzenia działalności.

- Nie sądzę, aby deweloper chciałby się specjalizować w rynku mieszkań na wynajem, bardziej chodzi tu o dywersyfikację. Mogą to być na przykład projekty typu mixed-use - mówił Béranger Dumont.

Problemem w Polsce jest brak odpowiednich działek pod budowę tego typu inwestycji. Mieszkania na wynajem muszą być być bowiem atrakcyjne dla potencjalnego najemcy. Zdaniem Michała Okonia, dyrektora zarządzającego Zeitgeist Asset Management Polska kluczem do sukcesu projektów w segmencie PRS jest dobra lokalizacja - najlepsza jest w dzielnicy biznesowej.

Dodał, że rozwiązaniem problemu braku atrakcyjnych gruntów i ich wysoka cena może być realizacja inwestycji na działkach komercyjnych lub też w mniejszych miastach.

- Miasta się rozlewają, małe ośrodki stają się więc atrakcyjne dla inwestorów z segmnetu PRS. Jeśli lokalizacja jest atrakcyjna i dobrze skomunikowana z większym miastem to z naszej perspektywy dewelopera jest warta rozważenia. Tego typu projekt zrealizowaliśmy np. w Czechach. W Krakowie przyjęliśmy teren pod akademik, który też nie znajduje się w centrum miasta - mówił Michał Okoń.

Marek Obuchowicz, partner, Griffin Real Estate dodał, że w mniejszych miastach wyzwaniem jest zrozumienie popytu i lokalnej dynamiki.

- Patrzymy na mniejsze miasta i stale analizujemy tego typu lokalizacje. Trzeba pamiętać, że projekt PRS należy przygotowywać w sposób, który na późniejszym etapie umożliwi wydzielenie mieszkań atrakcyjnych dla indywidualnego odbiorcy - mówił Marek Obuchowicz.

W opinii uczestników dyskusji, Polska nadal pozostaje na celowniku dużych inwestorów zagranicznych, dowodem tego jest fakt, że części z nich udało się sfinalizować spektakularne transakcje. Potencjalni nabywcy instytucjonalni wciąż jednak nie mogą nabyć gotowych portfeli o oczekiwanej skali, a wejście na ten rynek nie jest łatwe, zainteresowanie najmem instytucjonalnym rośnie i bez wątpienia sektor ten w kolejnych latach będzie pożądaną kategorią opłaalnych aktywów.

Rosnące zainteresowanie najmem młodszych pokoleń i konsekwentnie rosnące czynsze najmu, wydają się kusić kolejnych graczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych