Prawo określające maksymalne czynsze w Berlinie jest nieważne

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że ustalenie przez władze Berlina maksymalnych stawek czynszu w wynajmowanych mieszkaniach i zamrożenie ich na pięć lat jest niezgodne z konstytucją.

Autor: PAP 15 kwietnia 2021 12:31

Limit opłat za wynajem w Berlinie wszedł w życie 23 listopada 2020 roku, wymuszając obniżenie czynszów dla ponad 300 tys. najemców i zamrażając je na tym poziomie na pięć lat.

W będącym jednym z 16 krajów związkowych RFN Berlinie rządzi koalicja Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Zielonych i Lewicy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W orzeczeniu TK uznał, że za podejmowanie takich decyzji odpowiedzialny jest rząd federalny, a nie władze landów. "Ze względu na blokującą je moc prawa federalnego, nie ma tutaj miejsca na prawodawstwo krajów związkowych" - napisano w orzeczeniu.

Firmy zajmujące się wynajmowaniem nieruchomości już wcześniej krytykowały zamrożenie czynszów jako niekonstytucyjne; według niektórych ekspertów to rozwiązanie pogarszało kryzys mieszkaniowy w Niemczech odstraszając inwestorów od rynku mieszkaniowego - pisze Reuters.

"Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest logiczna, a ograniczenie wysokości czynszów nie było rozwiązaniem problemów na berlińskim rynku mieszkaniowym" - skomentował prezes grupy mieszkaniowej Vonovia Rolf Buch.

"Teraz to zadanie rządu federalnego, by albo stworzyć efektywne prawo czynszowe zapewniające społeczne zróżnicowanie w miastach, albo przekazać te kompetencje władzom landów" - napisał na Twitterze odpowiedzialny w Berlinie za politykę mieszkaniową senator (odpowiednik ministra w rządzie landu) Sebastian Scheel.

Czynsze w Berlinie były przez lata niższe niż w innych europejskich metropoliach, ale od 2008 roku wzrosły ponad dwukrotnie, co jest związane z migracją do tego miasta - przypomina Reuters. Do Berlina co roku sprowadza się ok. 40 tys. osób; ok. 85 proc. mieszkańców miasta żyje w wynajmowanych nieruchomościach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych