Prawo Szyszki zwiększa sprzedaż działek

Najnowsze badanie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości „Puls Rynku” potwierdza, że liberalizacja przepisów o wycince drzew i krzewów na prywatnej posesji ośmieliła właścicieli do sprzedaży wykarczowanych działek.

Autor: HouseMarket.pl 26 kwietnia 2017 15:58

Wzrost ofert odnotowała blisko 50 proc. ankietowanych pośredników. Co trzeci zauważył też większe zainteresowanie zakupem tego rodzaju nieruchomości.

Od 1 stycznia 2017 r., dzięki nowelizacji ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach, wycięcie drzew i krzewów na prywatnej posesji, w przypadku gdy wycinka nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą, stało się o wiele prostsze. Zniknęła konieczność uzyskania zgody od władz gminy lub miasta. Liberalizacja przepisów doprowadziła do wzmożonej wycinki drzew i wzbudziła sporo kontrowersji. Społeczne protesty wymusiły na posłach rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sprzedam działkę bez drzew

O to, jak nowe prawo wpłynęło na sytuację na rynku nieruchomości wtórnych PFRN zapytała zrzeszonych w organizacji pośredników w obrocie nieruchomościami. – Liberalizacja przepisów, która miała wzmocnić prawo do dowolnego gospodarowania własną nieruchomością, sprawiła, że skala wycinki na prywatnych działkach przerosła przewidywania ustawodawcy.

Zwłaszcza na tych, które mogły posłużyć za teren pod inwestycje, w dużych aglomeracjach. Część właścicieli wystawiła wykarczowane działki na sprzedaż, licząc że staną się one bardziej atrakcyjne dla potencjalnych kupców – mówi Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Blisko połowa, bo 45 proc. pytanych przez PFRN pośredników, zauważyła większe zainteresowanie właścicieli sprzedażą już wyczyszczonych działek. Co trzeci wskazuje na wzrost liczby ofert na poziomie do 10 proc., a co piąty - 10-20 proc. Równocześnie 54,5 proc. ankietowanych nie odnotowało większego ruchu wśród swoich klientów.

Ceny bez zmian

Również ci, którzy chcą kupić działkę zaczęli się interesować tymi już wykarczowanymi. Co trzeci pytany pośrednik wskazuje, że klienci tłumacząc powody swojej aktywności na rynku powołują się właśnie na liberalizację prawa. Ponad 36 proc. ankietowanych odnotowało wzrost zapytań o działki na sprzedaż, ale w ich opinii nie ma na to wpływu zmiana w przepisach. Zwykle o tej porze roku ruch jest większy. Kolejne 36 proc. wskazuje, że zainteresowanie działkami pozostaje na tym samym poziomie.

Zmiany przepisów nie miały również wpływu na wzrost cen ofertowych działek. Ponad 72 proc. ankietowanych nie potwierdza zmian. Tylko co piąty (18,2 proc.) mówi o niewielkim wzroście cen (na poziomie 5-10 proc.), a co dziesiąty zauważa ich spadek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych