Prefabrykacja to szansa dla budownictwa w Polsce?

Rynek mieszkaniowy z jednej strony szybko się rozwija, ale z drugiej strony ceny nieruchomości są często poza zasięgiem zwykłych Kowalskich. Polski rząd stara się temu przeciwdziałać rozwiązaniami prawnymi, a firmy budowlane zmieniają stosowane technologie. Nadzieją dla wielu może być budownictwo modułowe.

Autor: housemarket.pl 13 października 2021 11:18

  • Nowoczesna prefabrykacja może być zastosowana niemalże w każdym typie konstrukcji budowlanej.
  • Technologia modułowa pozwala na szybszą niż tradycyjna realizację inwestycji.
  • Zalety tego rozwiązania dostrzegł już szwedzki rząd, który na powtarzalnych projektach oparł prowadzony obecnie program budowy tanich mieszkań.

Coraz więcej mieszkań, coraz wyższe ceny

Mieszkanie to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Dach nad głową zapewnia poczucie bezpieczeństwa i chroni nasze zdrowie. Spełnienie marzenia o posiadaniu własnego domu, niestety, nie jest takie proste. Wprowadzenie się do własnego M4 to dla wielu osób prawdziwy wyznacznik samodzielności, ale statystyki pokazują, że w Polsce prawie 60 proc. osób między 25 a 29 rokiem życia wciąż mieszka z rodzicami . Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest sytuacja na rynku mieszkaniowym.

CZYTAJ TEŻ: PRZYSZŁOŚĆ NIERUCHOŚCI - EKOLOGIA, PREFABRYKACJA, TECHNOLOGIE 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w Polsce buduje się coraz więcej – w 2020 roku do użytku oddano 25 537 mieszkań . Mimo dużej ilości oddawanych do użytku lokali, wciąż są one trudno dostępne – indywidualnym nabywcom ciężko konkurować z firmami skupującymi mieszkania pod najem krótkoterminowy czy house flipperami, którzy kupują po okazyjnej cenie, po czym odsprzedają z kilkunastoprocentowym zyskiem. To Ogromny popyt w połączeniu ze skupowaniem dużych ilości mieszkań przez fundusze inwestycyjne, które traktują to jako długofalową inwestycję, skutkuje wysokimi cenami za mkw. – w drugim kwartale 2021 roku średnia cena wyniosła 5112 złotych .

Polityka mieszkaniowa

Ponieważ sytuacja na rynku mieszkaniowym wpływa na życie społeczne oraz gospodarkę, państwa niejednokrotnie opracowywały i wdrażały rozbudowane programy urbanistyczne. Przykładem wielkoskalowej kampanii mieszkaniowej mogą być prowadzone w latach siedemdziesiątych budowy bloków z tzw. „wielkiej płyty”. Na stałe wpisały się one w polski krajobraz i zapewniły mieszkania milionom Polaków.

Wielkie programy mieszkaniowe opracowały też inne kraje – we Francji powstały HLM (fr. habitation à loyer modéré, dosłownie „mieszkania o niskich czynszach”), w Austrii gemeindebau, z kolei Szwecja zasłynęła z Miljonprogrammet, w ramach którego w latach 1965-1974 wybudowano ponad milion mieszkań. Podobne programy prowadziły również Hong Kong czy Singapur.

Jednakże władze mogą również skupić się na opracowywaniu sprzyjających przepisów prawnych. Przykładem może być stworzony przez polski rząd program Polski Ład, w ramach którego zapowiedziano m. in. zagwarantowanie przez państwo wkładu własnego czy możliwość budowy domu do 70 mkw. powierzchni bez zbędnych formalności.

Jak budować zeroemisyjnie

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych