Prefabrykowane budownictwo szkieletowe nabiera tempa

W ostatnim czasie istotne stało się dokonywanie świadomych wyborów proekologicznych. Szczególnie cenne są świadczące o odpowiedzialności za środowisko naturalne inicjatywy w sektorze budowlanym, który odpowiada obecnie za niemal 40 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Do takich właśnie należy zakwalifikować zdobywające coraz większą popularność wśród inwestorów prefabrykowane budownictwo szkieletowe.

Autor: housemarket.pl 10 sierpnia 2022 15:48

  • Efektywne i przyjazne środowisku technologie budowlane są odpowiedzią na globalne wyzwania klimatyczne.
  • Prefabrykacja, polega na zainstalowaniu w kontrolowanych warunkach w hali fabrycznej elementów budynku, by tak złożoną, harmonijną całość przetransportować do docelowej lokalizacji.
  • Współczesne domy szkieletowe zyskały ogromną popularność na kontynencie północnoamerykańskim i w Skandynawii.

Czym są budynki szkieletowe i na czym polega prefabrykacja?

Najkrócej rzecz ujmując, system szkieletowy charakteryzuje się współpracą elementów nośnych z poszyciem oraz rozdzieleniem funkcji nośnej od wypełnienia. Za przenoszenie obciążeń odpowiada w nim szkielet słupowo-belkowy, najczęściej wykonany z elementów stalowych lub drewnianych.

Technologia szkieletowa umożliwia swobodne kształtowanie planu budynku, dając przy tym niemal nieograniczone możliwości w kontekście stosowanego wypełnienia. I tu właśnie wkraczają materiały budowlane składające się na prawdziwie kompleksowe systemy, wysokiej jakości rozwiązania tworzące ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, dachy, okna, przyłącza itd., dzięki którym całość jest wysokowydajna, ekologiczna i energooszczędna, czyli spełniająca obowiązujące standardy zrównoważonego budownictwa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Budynek w systemie szkieletowym może być wykonany praktycznie w 100 proc. poza miejscem budowy, a następnie dostarczony w miejsce posadowienia w formie gotowych do zainstalowania elementów - od płyty fundamentowej, po kompletnie wyposażone moduły. Proces ten, czyli prefabrykacja, polega na zainstalowaniu w kontrolowanych warunkach w hali fabrycznej wszystkich (lub prawie wszystkich) elementów budynku, by tak złożoną, harmonijną całość przetransportować do docelowej lokalizacji.

Powrót do koncepcji sprzed wieków

Wbrew pozorom budownictwo szkieletowe nie jest odkryciem ostatnich lat. Znakomity przykład stosowania tej technologii stanowią domy z „muru pruskiego”, których konstrukcje wykonane z dębowych lub świerkowych belek były wypełniane różnorakimi materiałami – najczęściej cegłami, choć zdarzała się i zwykła glina lub trzcina. Elewacja następnie była bielona wapnem albo pokrywana tynkiem. Tego typu budowle znane były w Polsce już od czasów średniowiecza, a najczęściej można było je spotkać w zabudowie miejskiej. Tą techniką wznoszono nie tyko domy i gospody, ale i dwory czy kościoły. Budownictwo ryglowe przyjęło się także w innych częściach Europy, jak choćby Anglii, Niemczech, Holandii czy Szwecji. W naszym kraju było ono popularne zwłaszcza na Śląsku, Kaszubach, Warmii czy Mazurach.

 

Współczesne domy szkieletowe zyskały ogromną popularność na kontynencie północnoamerykańskim i w Skandynawii, stając się wręcz symbolem tamtych rejonów, a trend ten przejmujemy z chęcią również w naszym kraju. Domki o konstrukcji drewnianej są nie tylko wyjątkowo estetyczne, ale i trwałe, bowiem siarczyste mrozy i silny wiatr wymagały opracowania konstrukcji odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne i zapewniających użytkownikom wysokie bezpieczeństwo. Serca inwestorów skradły także dzięki łatwości w montażu oraz dostępności i prostocie używanych do ich wznoszenia surowców, co miało i ma niebagatelny wpływ na koszt budowy, transportu i eksploatacji.

Zalety budownictwa szkieletowego

Różnica w porównaniu z domem murowanym jest znacząca przede wszystkim pod względem kosztu i czasu potrzebnego na wzniesienie budynku. Przy użyciu pojedynczych elementów potrzeba od kilku do kilkunastu tygodni, zaś złożenie domu z elementów prefabrykowanych to zaledwie od kilku godzin do kilkunastu... dni. Na dodatek domy szkieletowe można stawiać również zimą, ponieważ nie ma konieczności wykonywania prac mokrych – z wyjątkiem fundamentów. Dom marzeń możemy zatem wybudować nie tylko taniej, ale i w naprawdę krótkim czasie, a to argumenty trudne do zbicia.

Za konstrukcjami szkieletowymi przemawia też ich bardzo dobra izolacja cieplna. W tym przypadku bowiem izolatorami ciepła są ściany i dach – całymi swoimi grubościami. To właśnie stwarza możliwość tworzenia domów i obiektów ekologicznych, energooszczędnych i pasywnych, zgodnych z Warunkami Technicznymi 2021 oraz obowiązującymi standardami energetycznymi dla nowo powstających inwestycji.

Prawdziwą doskonałość pod tym względem można osiągnąć przy użyciu najwyższej jakości elementów prefabrykowanych, czyli segmentów konstrukcyjnych w całości wykonywanych w halach montażowych, co upraszcza logistykę budowy. Ta sprowadzona jest praktycznie wyłącznie do ustawienia i połączenia przygotowanych wcześniej, stosunkowo lekkich modułów, dopasowanych perfekcyjnie niczym puzzle. Zmniejszamy zatem częstotliwość transportu z użyciem ciężkiego sprzętu i tym samym ograniczamy ślad węglowy całego przedsięwzięcia. Ekologicznie, ale i ekonomicznie.

- Efektywne i przyjazne środowisku technologie są odpowiedzią na globalne wyzwania klimatyczne. Kluczem do dekarbonizacji sektora budowlanego staje się m.in. budownictwo szkieletowe, które cieszy się obecnie coraz większą popularnością wśród polskich inwestorów. To sposób na mniej kosztowną, szybszą i bardziej efektywną budowę w porównaniu do wznoszenia konstrukcji tradycyjnych, dlatego w naszym portfolio nie mogło zabraknąć rozwiązań i systemów przeznaczonych dla budownictwa szkieletowego i modułowego. Produkowane i dystrybuowane przez nas materiały oraz systemy stosowane w budownictwie szkieletowym mają istotny wpływ na komfortowe życie człowieka i lepszą przyszłość całej ludzkości, odpowiadają więc na wyzwania naszych czasów, takie jak ekologiczne budownictwo, oszczędne gospodarowanie zasobami i przeciwdziałanie zmianom klimatu, a aspekt ten jest dla nas niezwykle cenny. Nasze rozwiązania umożliwiają nie tylko budowanie w technologii szkieletu drewnianego, ale i stalowego, a obiekty powstające z ich udziałem uzyskują certyfikaty budownictwa energooszczędnego. Dlatego właśnie stają się podstawowym wyborem najlepszych wykonawców - mówi Sławomir Kocur, menadżer sprzedaży Prefab & Inicjatyw Wspólnych Saint-Gobain.

Budownictwo lekkie – nowoczesne, oszczędne i ekologiczne

Światowi liderzy przemysłu budowlanego dają przykład, ale każdy może mieć swój indywidualny wkład w poprawę stanu środowiska naturalnego poprzez stosowanie proekologicznych rozwiązań budowlanych. Doskonała termoizolacyjność poszczególnych materiałów wykorzystywanych w systemach lekkich przekłada się na energooszczędność obiektu, a tym samym niższe rachunki za ogrzewanie czy elektryczność. To inwestycja, która w skali makro wpisuje się w globalny trend zrównoważonego rozwoju i przyjazności środowisku, zaś w skali mikro przynosi inwestorom realne korzyści finansowe zwracając się w miarę użytkowania i pozytywnie wpływa na jakość ich codziennego życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych