Premier: apeluję do samorządowców o wdrażanie ograniczeńPAP - 31 marca 2020 13:48


Apeluję do samorządowców, by korzystać z najlepszych praktyk i wprowadzać ograniczenia, które wprawdzie utrudnią życie, doprowadzą do zmniejszenia przychodów w budżetach, ale jednocześnie pomogą ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

"Podczas z rozmowy z samorządowcami poruszane były różne tematy, między innymi dotyczące miejsc parkingowych w miastach" - powiedział szef rządu, pytany czy w poniedziałek rozmawiał z samorządowcami o możliwości zniesienia opłat parkingowych. "Dzisiaj apelujemy do samorządowców, żeby rezygnowali ze wszystkich tych opłat, które powodują, że osoby zwiększają prawdopodobieństwo przenoszenia wirusa" - powiedział Morawiecki.

"Przyciskanie klawiszy, czy naciskanie różnego rodzaju przycisków chociażby przy przejściach dla pieszych, dzisiaj powinno zostać wyłączone. Apeluję do samorządowców - jesteście za to współodpowiedzialni. Jak najwięcej dezynfekowania przystanków autobusowych, tramwajowych to obowiązki, które samorządowcy muszą wykonywać" - podkreślił szef rządu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Premier zaznaczył, że jego poniedziałkowe spotkanie z samorządowcami było "dość długie, dobre, konstruktywne, trudne". Zaznaczył, że ma po nim "pewną refleksję, że chyba jeszcze niekoniecznie do wszystkich dotarło, w jak innej sytuacji dzisiaj znajduje się Polska w porównaniu do (sytuacji) miesiąc temu". Podkreślił, że "dzisiaj wszyscy na pewno będziemy musieli zapłacić pewną cenę, ponieść pewne ofiary, poddać się pewnym ograniczeniom, które spowodował koronawirus".

"Proszę wszystkich prezydentów miast, burmistrzów, starostów, wójtów, marszałków województw, żeby dokonywali przeglądów wszystkich ograniczeń, wszystkich możliwości wdrażania nowych ograniczeń, które wprawdzie utrudnią życie, doprowadza do zmniejszenia przychodów w budżetach samorządowych, ale jednocześnie pomogą nam szybciej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa" - powiedział szef rządu.

Jak mówił, on ze swojej strony odpowiedział pozytywnie na apele samorządowców, żeby zaproponować odpowiednie rozwiązania w biurowcach, centrach usług wspólnych, w zakładach pracy, a nie wyłączać tych przestrzeni całkowicie z obostrzeń. "Tak też uczyniliśmy, jesteśmy w pozytywnym dialogu. Ale apeluję do samorządowców, żeby korzystać z najlepszych praktyk i wprowadzać ograniczenia, ograniczenia i jeszcze raz ograniczenia w waszej przestrzeni publicznej, żeby dystans społeczny doprowadził do przecięcia transmisji koronawirusa" - apelował premier Morawiecki.