Premier o pomocy dla kredytobiorców: mamy gotowy plan wsparcia

Dla wielu rodzin kredyt hipoteczny stał się obciążeniem ponad siły. Mamy gotowy plan wsparcia - mówił Premier Mateusz Morawiecki. Dziś Sejm obraduje nad projektem wsparcia dla kredytobiorców, który od razu ma trafić do konsultacji. W szczególności ważna będzie ocena banków.

Autor: housemarket.pl 10 maja 2022 13:37

RPP w  ubiegłym tygodniu zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc. To ósma podwyżka stóp z rzędu.

W komentarzu dla 300polityki.pl Premier kilka dni temu podkreślał, że "nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo finansowe Polaków". "+Putinflacja+ uderza dziś niemal na każdym rynku. I wszędzie, gdzie ceny rosną w sposób niekontrolowany, rząd Prawa i Sprawiedliwości interweniuje, by ulżyć Polakom".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że dla wielu rodzin kredyt hipoteczny stał się obciążeniem ponad siły i zapewnił, że rząd ma gotowy plan wsparcia. Dziś projekt rozwiązań dotyczących wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych został przedstawiony i skierowany do konsultacji społecznych.

Wśród proponowanych rozwiązań są wakacje kredytowe, które umożliwią przesunięcie płatności raty kredytowej przez cztery miesiące w roku. Dla osób w trudniejszej sytuacji finansowej będzie możliwość dopłaty do należności finansowych. Proponowane rozwiązania przewidują też zastąpienie, od stycznia przyszłego roku, WIBOR-u inną stawką referencyjną.

W komentarzu dla 300polityki.pl Premier podkreślał, że banki muszą odejść od WIBOR-u jako wartości, od której liczone są raty kredytów, a nowy wskaźnik musi być korzystniejszy dla ludzi. "Zgodnie z zaleceniami regulatorów i naszego rządu, do wykonania których rynek się nie kwapi. Kredytobiorcy będą mogli znacząco zaoszczędzić na kosztach obsługi kredytu a dla tych którzy są w trudniejszym położeniu - będą mogli przez trudny czas przejść przy wsparciu tych rozwiązań" - powiedział Mateusz Morawicki.

Wyjaśnił, że "kredyt hipoteczny miał być szansą na nowy dom, a nie kulą u nogi". "Muszą to dostrzec również banki" - dodał. "Nie ma i nie będzie zgody na maksymalizację zysków kosztem klientów. Bankom nie trzeba dwa razy powtarzać, że po wzroście stóp procentowych mają podnieść raty kredytów. Ale np. oprocentowanie lokat i depozytów stoi w miejscu. Marże depozytowe banków są ogromne. Nie ma na to naszej zgody" - wskazał.

Zadeklarował, że rząd nie poprzestanie na apelach. "Jeśli postulaty kierowane do banków nie poskutkują - przygotujemy prawne narzędzia, które wyegzekwują od sektora bankowego większą odpowiedzialność. Mamy kryzys bez precedensu, związany z wojną na Ukrainie i zniszczeniem łańcuchów dostaw. Wysokie ceny surowców przekładają się na bardzo wysoką inflację. Banki muszą przyczynić się do zdrowych relacji gospodarczych i lepszych warunków finansowych dla ludzi" - powiedział.

"Banki muszą zrozumieć, że jedziemy na tym samym wózku, a drenowanie kieszeni klientów to droga donikąd. Możemy przetrwać i wyjść z kryzysu gospodarczego wzmocnieni. Pod jednym warunkiem - wszyscy będziemy działać solidarnie" - stwierdził premier. 

Trzy filary dla osób które dziś spłacają kredyty hipoteczne:

Wakacje kredytowe - 4 miesiące wakacji kredytowych w tym roku i 4 miesiące w przyszłym. Okres zobowiązani kredytowego wydłuża się o 8 rat ale bez żadnych odsetek i opłat.

Zasilenie funduszu wsparcia kredytobiorców oraz uproszczenie procedur skorzystania ze wsparcia. Możliwość wnioskowania elektronicznego o takie wsparcie.

Wsparcie z Funduszu kredytowego do 2 tys zł w miesiącu.

Nowy wskaźnik WIBOR

Elementem zmian ma być także nowy wskaźnik, który ma zastąpić WIBOR. Osobną kwestią mają być działania wzmacniające bezpieczeństwo sektora bankowego, a także próba wpłynięcia na banki tak aby podniosły oprocentowanie lokat.

Dopłaty do kredytów

Kredytobiorcy będą mogli korzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców w większym stopniu. Pomoc uzyskają osoby dla których rata kredytu będzie przekraczała 50 proc. dochodu oraz osoby które w wyniku utraty pracy nie będą mogli spłacać zadłużenia. Ze wsparcia będzie mozna korzystać przez 3 lata do wysokości 2 tys. łącznej raty miesięcznie, co daje 24 tys. zł rocznie oraz 74 tys. zł przez 3 lata.  Dodatkowo 1/3 tej kwoty będzie mogła zostać całkowicie umorzona w kolejnych okresach, już po podjęciu spłaty kredytu hipotecznego przez kredytobiorcę.

Dodatkowe fundusze 

Rząd chce także, aby banki wsparły działania rządu przez utworzenie funduszu pomocowego na kwotę 3,5 mld złotych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych