Premier wręczył akty nadania praw miejskich dziesięciu miejscowościom

Premier Mateusz Morawiecki wręczył w czwartek akty nadania praw miejskich dziesięciu miejscowościom. Zaznaczył, że zmiana statusu miejscowości oznacza wzrost aspiracji i ambicji lokalnych społeczności. "Chciałbym, żeby to nadanie oznaczało dla was szybszy rozwój, lepsza infrastrukturę" - mówił.

Autor: PAP 30 grudnia 2021 12:42

Szef rządu wraz z wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem wzięli w czwartek udział w uroczystości wręczenia aktów nadania praw miejskich dziesięciu miejscowościom, która odbyła się w Kancelarii Premiera.

Decyzją premiera od 1 stycznia 2022 roku prawa miejskie otrzymają: Pruszcz (w woj. kujawsko-pomorskim), Izbica (w woj. lubelskim); Lutomiersk (w woj. łódzkim), Bolimów (w woj. łódzkim); Cegłów (w woj. mazowieckim); Nowe Miasto (w woj. mazowieckim), Jedlnia-Letnisko (w woj. mazowieckim); Iwaniska (w woj. świętokrzyskim); Olsztyn (w woj. śląskim); Kaczory (w woj. wielkopolskim).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Premier podczas wystąpienia zwracał uwagę, że cywilizacja ludzka, to w dużym stopniu także cywilizacja miast. "Miast powiększających się, rozwijających się. W naszej historii miasta także odgrywały kluczową rolę" - zaznaczył.

Dodał, że miasta, podobnie jak ludzie, przechodziły przez różne kryzysy wiążące się z kłopotami państwa polskiego. "Wiele z dzisiejszych wiosek, które dzisiaj stają się miastami zostały ukarane. To była kara cara rosyjskiego po Powstaniu Styczniowym związana ze wsparciem dla powstańców, którzy wtedy zagrażali imperium rosyjskiemu. Tą karą było właśnie odebranie praw miejskich" - wskazał szef rządu.

"Zmieniamy te wektory historii, a przez dekady mało kto dostrzegał ten problem" - zauważył.

Morawiecki dodał, że zmiana statusu miejscowości oznacza "wzrost aspiracji, ambicji lokalnych społeczności". "Chciałbym, aby w ślad za tym co dzisiaj się dzieje na naszych oczach także dla społeczności lokalnych, dla waszych gmin miejsko-wiejskich, wkrótce żeby oznaczało to rozwój, szybszy postęp, lepszą infrastrukturę" - powiedział.

Dodał, że rząd PiS nie zostawia mniejszych miejscowości samych sobie. Podkreślał przy tym, że w procesie transformacji małe miejscowości były dla ówcześnie rządzących "kulą u nogi". "Kiedy upadał komunizm 30 lat temu, to pewnie wszyscy wtedy, także i w Cegłowie, także w Olsztynie w województwie śląskim, czy w Nowym Mieście, w Pruszczu, we wszystkich innych miejscowościach, mieli nadzieję na nowy czas, mieli nadzieję na nowy rozwój, ale stało się inaczej" - mówił.

Zaznaczył, że "małe miasta, w szczególności małe miejscowości, stały się niestety kulą u nogi procesu transformacji dla ówczesnych rządzących, były tą zapomnianą częścią Polski, niektórzy mówili +Polska B+". "Warto dzisiaj tę nadzieję z powrotem przywrócić, nadzieję na sprawiedliwy, zrównoważony rozwój - to przyświeca naszym planom gospodarczym, naszej polityce społecznej" - dodał.

Premier mówił także o walce z inflacją, którą rząd prowadzi poprzez propozycję tarczy antyinflacyjnej. "Staramy się i będziemy się starać dokładać do tego pakietu kolejne elementy, będziemy się starali łagodzić kłopoty w zarządzaniu finansami samorządów w związku z rosnącymi cenami" - podkreślał.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker pogratulował samorządowcom determinacji w dążeniu do rozwoju "małych ojczyzn". "Bo przecież to nie tylko prestiż, to nie tylko kwestia związana z jakąś ambicją, to także nowe szanse rozwojowe, które przed państwem stoją" - powiedział. I życzył, aby we współpracy z mieszkańcami, radami gmin te szanse wykorzystali.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych