Premier za przyspieszeniem projektu ustawy o gwarancji wkładu własnegoPAP - 10 sierpnia 2021 16:00


Poprosiłem o przyspieszenie prac nad projektem ustawy o gwarancji przez państwo wkładu własnego na zakup mieszkania dla małżeństw do 40. roku życia – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Według premiera projekt ustawy może trafić pod obrady Sejmu we wrześniu.

"Rodzina jest najważniejszym i najwspanialszym fundamentem całego społeczeństwa. Jest nie tylko ostoją, jest miejscem, w którym rozwijają się zdolności, ale przede wszystkim jest miejscem, w którym uczymy się dobra, uczymy się dobra, tego, czym jest pomoc drugiemu człowiekowi, czym jest miłość" - powiedział premier, który w nadwiślańskiej restauracji w Warszawie spotkał się z przedstawicielami Rady Rodziny, Związku Dużych Rodzin z wielodzietnymi rodzinami.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zapewnił, że rząd z odwagą i rozwagą podchodzi do kwestii rodziny, polityki społecznej i prorodzinnej, a wyraża się to - dodał - w ustabilizowaniu finansów publicznych i w "przesunięciu w kierunku" rodzin środków odzyskanych od przestępców podatkowych.

"To już jest coś, co rodziny mają, nikt im tego nie odbierze, przynajmniej tak długo jak my rządzimy, jesteśmy tego gwarantem" - podkreślił.

"Zaprezentowaliśmy dziś kilka szczegółów dotyczących mieszkania, gdzie wkład własny gwarantuje Skarb Państwa. Bo Skarb Państwa stać na to, aby gwarantować wkład własny dla młodych polskich rodzin" - powiedział premier.

"Poprosiłem Rządowe Centrum Legislacji o natychmiastową pracę w tym zakresie, żeby w krótkich paru tygodniach powstał całościowy, obejmujący wszystkie aspekty projekt ustawy, i żeby we wrześniu ona mogła być procedowana" - powiedział.

Dodał, że projekt ustawy będzie dotyczyć gwarancji wkładu własnego dla małżeństw do 40. roku życia, a program ma zaradzić "odwiecznemu deficytowi" mieszkań. Ustawa ma dotyczyć także pomocy w powiększeniu mieszkania i podniesieniu standardu lokalu. Zwrócił uwagę, że rozmawiał z wielodzietnymi rodzinami o tym, "co jest potrzebne, żeby ta miłość, opiekuńczość, która kwitnie w rodzinie, mogła uzyskiwać właściwe podglebie, właściwe wsparcie ze strony państwa".

Wyraził przekonanie, że Skarb Państwa stać na to, aby gwarantować wkład własny na zakup mieszkania dla młodych rodzin. Zaznaczył, że potrzebna jest gwarancja wkładu własnego, ale także dwa elementy czysto finansowe.

"Czyli spłata tej gwarancji przy urodzeniu drugiego dziecka - 20 tys. z tych 100 tys. zł gwarantowanych (wkładu własnego - PAP). Przy urodzeniu trzeciego - 60 tys. zł. A więc robimy to po to, aby nas było więcej, aby Polaków było więcej, aby Polska była silniejsza" - mówił Morawiecki.

Premier dodał, że celem propozycji jest, "żeby młodzi ludzie mieli odwagę zakładać rodziny". "To będzie wielki wkład własny, wielomiliardowy wkład własny z naprawionych finansów publicznych po poprzednikach, który przekazujemy polskim rodzinom" - zapowiedział.

Dodał, że służyć temu będzie także Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. "To też w przypadku urodzenia dziecka drugiego, trzeciego - do dyspozycji dla rodzin 12 tys. zł, między 12. a 36. miesiącem życia. Rodzice wiedzą najlepiej, jak te pieniądze spożytkować" - ocenił.

"Wierzymy w to, iż można skłonić ludzi do posiadania dzieci poprzez politykę prorodzinną, politykę proludnościową, ale także opiekuńcze państwo, które tworzy bardzo dobry rynek pracy" - mówił szef rządu. "Jestem szczęśliwy, że dzisiaj bezrobocie jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej (...) Ta zmora rządów liberalnych, III RP, dzisiaj została w dużym stopniu załatwiona" - powiedział.

Dodał, że po ograniczeniu bezrobocia nadszedł czas na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. "To jest ta realizacja marzeń polskich rodzin" - ocenił.

"Wierzę głęboko w to, że to jest główne powołanie dla każdego państwa - wzmacnianie życia rodzinnego, umacnianie trwałości rodzin, ale też tego dobrostanu, dobrobytu materialnego, bo od niego też bardzo dużo zależy. Zrobię wszystko co w mojej mocy, w mocy naszego rządu, żeby poprawiać los polskich rodzin" - powiedział Morawiecki.

Minister rodziny Marlena Maląg podkreśliła, że mieszkania należą do najważniejszych potrzeb.

"Mieszkania w piramidzie potrzeb młodych ludzi są najważniejsze. 43 proc. młodych Polaków mówi o tym, że najważniejsze są mieszkania, aby decydowali się na to czy zakładają rodzinę, czy wchodzą w związek małżeński, planują, aby urodziły się dzieci. Dlatego też programy mieszkaniowe zawarte w Polskim Ładzie pozwolą młodym ludziom dać poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, takiego zakotwiczenia, bo ten dom jest bardzo ważny" - mówiła.

Zaznaczyła, że wsparcie rodzin jest istotne w aspekcie osobistym, ale także społecznym. Dodała, że rząd zapewnia "dobry czas dla polskich rodzin (...) poprzez realizację programów społecznych, dzięki którym polska rodzina odzyskała swoją godność.

Maląg zaznaczyła, że rządzącym zależy na odwróceniu trendów demograficznych i na tym, "by Polska była zbudowana na silnym fundamencie, jakim jest rodzina".

"Rodzina daje nam szczęście, poczucie bezpieczeństwa. Możemy wykonywać najróżniejsze zawody, najtrudniejsze misje, ale zawsze wracamy do swojego domu" - powiedziała.

Zapewniła kontynuację rozpoczętych programów społecznych.

Wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha zwróciła uwagę, że równolegle do projektu Polskiego Ładu powstawała strategia demograficzna.

"Zidentyfikowaliśmy w niej wszystkie ważne bariery, które powodują, że młodzi Polacy dzisiaj odkładają bądź rezygnują z decyzji o pierwszym dziecku czy o kolejnych. Te najważniejsze bariery to obok stabilnej, elastycznej pracy właśnie potrzeby mieszkaniowe. Chcemy zmienić tę sytuację" - zadeklarowała.