Prezes PFR: inflacja powinna spaść poniżej 10 proc. w II połowie 2023 roku

III, IV kwartał przyszłego roku powinien przynieść spadek inflacji poniżej 10 proc. - ocenił w piątek w radiu RMF FM prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak dodał, w tym scenariuszu stopy procentowe NBP powinny zacząć spadać na przełomie 2023 i 2024 r.

Autor: PAP 05 września 2022 09:23

  • Borys podkreślił, że jego zdaniem inflacja nie przekroczy 20 proc., natomiast szczyt inflacji powinien nastąpić do marca przyszłego roku.
  • Trzeci, czwarty kwartał przyszłego roku powinien przynieść spadek inflacji poniżej 10 procent.
  • Inflacja CPI w sierpniu wyniosła rok do roku 16,1 proc.

"Najprawdopodobniej inflacja może spadać do końca tego roku. Natomiast w pierwszym kwartale może znowu nastąpić wzrost" - ocenił prezes PFR.

Jak dodał, mocniejsze hamowanie inflacji powinno nastąpić od kwietnia 2023 r. "Trzeci, czwarty kwartał przyszłego roku powinien przynieść spadek inflacji poniżej 10 procent" - ocenił Borys. Jak dodał, wydaje mu się, że największy impuls inflacyjny "jest już za nami", a "stabilizacja cen powinna przyjść w ciągu najbliższych dwóch lat".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Jego zdaniem, jeżeli sprawdzi się ta prognoza i od kwietnia 2023 r. inflacja zacznie "bardzo wyraźnie hamować i spadnie poniżej 10 proc. w II półroczu przyszłego roku, to pierwsze obniżki sto procentowych NBP powinny mieć miejsce na przełomie 2023 i 2024 r.

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że inflacja CPI w sierpniu wyniosła rok do roku 16,1 proc., a miesiąc do miesiąca 0,8 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych