Prezydent apeluje o racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymiPAP - 28 kwietnia 2020 10:58


Prezydent Andrzej Duda we wtorek po spotkaniu z sadownikami z okolic Grójca zaapelował o racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi. "Musimy zmienić podejście i prowadzić retencję na poziomie najbardziej podstawowym" - powiedział.

We wtorek prezydent wraz z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim spotkał się z sadownikami w Dylewie koło Grójca. Podkreślał, że sadownicy nie sygnalizują jeszcze problemów z suszą, ale przymrozkami, które mogą osłabić zbiory.

W kwestii suszy prezydent zaznaczył, że wszystko będzie zależało od majowych opadów. Wśród tematów rozmów z szefem MRiRW i z sadownikami wymienił kwestię przetargów na niewielkie obiekty hydrologiczne. Poinformował, że w najbliższych dniach będą rozstrzygane przetargi na 600 takich obiektów, które będą realizowane w Polsce na przestrzeni kilku miesięcy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Duda poinformował, że łącznie ma powstać 9 dużych zbiorników retencyjnych, 30 mniejszych oraz te najmniejsze w poszczególnych gospodarstwach.

"Musimy zmienić podejście i prowadzić tę retencję na poziomie najbardziej podstawowym w zasadzie w każdym gospodarstwie - mówię o gospodarstwie rolnym" - powiedział prezydent.

Apelował o racjonalne gospodarowanie wodą także w gospodarstwach domowych. "Prosimy o to, aby racjonalnie gospodarować zasobami wodnymi, o to, aby wody nie wylewać" - powiedział Duda.