Prezydent podpisał nowelę dotyczącą dostępu do lokalnych sieci gazowych

Prezydent podpisał ustawę Prawo energetyczne, zmieniającą procedurę odmowy świadczenia usług dystrybucji gazu w pewnych szczególnych przypadkach. Chodzi o dostęp do lokalnych, izolowanych sieci gazowych - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

Autor: Pap 27 stycznia 2022 10:32

Uchwalona przez Sejm 13 stycznia br. regulacja dotyczy prawa odmowy świadczenia usług dystrybucji gazu przez podmiot wchodzący w skład przedsiębiorstwa energetycznego zintegrowanego pionowo, czyli prowadzącego jednocześnie dystrybucję i sprzedaż gazu. Chodzi o sieci gazowe zasilane wyłącznie ze źródeł lokalnych i niepołączonych z innymi sieciami.

Obecnie operator takiej sieci ma prawo odmowy świadczenia usług dystrybucji innemu podmiotowi, a dopiero potem zwrócić się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie odpowiedniej decyzji. Może ją zaskarżyć do sądu antymonopolowego, a potem przysługuje mu jeszcze prawo do apelacji. Do czasu wydania prawomocnej decyzji, przedsiębiorstwo nie ma obowiązku świadczenia usług dystrybucji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Znowelizowana ustawa Prawo energetyczne przewiduje, że przedsiębiorstwo, które zamierza odmówić świadczenia usług dystrybucji paliw gazowych, będzie musiało wcześniej, jeszcze przed odmową, uzyskać decyzję URE zwalniającą z obowiązku świadczenia takich usług. W efekcie będzie zainteresowane uzyskaniem prawomocnego rozstrzygnięcia w jak najkrótszym czasie.

Zmianę uzasadniano tym, że w obecnym stanie przedsiębiorstwo, które odmawia dostępu do sieci, jest zainteresowane przeciąganiem procedury. Dodatkowo projekt nowelizacji przewiduje umorzenie z mocy prawa wszystkich postępowań tego typu będących w toku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych