Program "Moje Ciepło" i dlaczego warto z niego skorzystać. Ekspert wyjaśnia

Rosnące ceny nośników energii powodują, że coraz więcej osób myśli o instalacji pompy ciepła w swoim domu. Temat wciąż budzi dużo wątpliwości ze względu na koszty, jakie trzeba ponieść na ten rodzaj ogrzewania. Pompy ciepła cały czas jednak zyskują w Polsce na popularności i odpowiedzią na to jest nowy program „Moje Ciepło”. Sprawdź, na czym polega ten program i co można zyskać.

Autor: housemarket.pl 09 maja 2022 16:11

  • Celem programu "Moje Ciepło" jest przekonanie właścicieli nowych domów jednorodzinnych do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej za pomocą ekologicznego rozwiązania w postaci pompy ciepła.
  • Pieniądze przyznawane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Dofinansowanie dotyczy nie tylko powietrznych pomp ciepła, ale również gruntowych i wodnych, przeznaczonych zarówno do samego ogrzewania, jak i w połączeniu z przygotowaniem c.w.u.
  • Środki na program „Moje Ciepło” pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego i budżet programu wynosi aż 600 mln zł.

Program przeznaczony jest dla osób fizycznych – właścicieli oraz współwłaścicieli nowo budowanych domów. Definicja nowego budynku w tym programie mówi o takim, w przypadku którego nie zgłoszono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o otrzymanie pozwolenia na użytkowanie tego budynku (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW). Warto dodać, że przewidziano również wsparcie dla nowych budynków, w których złożono już powiadomienie o zakończeniu budowy – warunkiem jest, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. Beneficjentem musi być osoba, która wskazana jest w pozwoleniu na budowę bądź zgłoszeniu budowy. W przypadku współwłasności budynku należy uzyskać zgodę wszystkich współwłaścicieli i poświadczyć o braku podwójnego dofinansowania. Dla osób chcących wymienić źródło ciepła w starszym budynku przeznaczony jest inny program – „Czyste Powietrze”.

Dodatkowy wymóg to energooszczędność budynku, co oznacza, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (wskaźnik EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody EPH + W nie może przekraczać 63 kWh/m2rok (jeśli wniosek zostanie złożony w 2022 r., czyli w pierwszym roku działania programu). W następnych latach może wynosić maksymalnie 55 kWh/m2rok.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dla przypomnienia, w obowiązujących Warunkach Technicznych od stycznia 2021 r. dla budynków nowo wznoszonych wskaźnik EP nie może być wyższy niż 70 kWh/m2rok. Wartość wskaźnika EP można obniżyć m.in. poprzez poprawę izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych budynku, zastosowanie instalacji fotowoltaicznej bądź montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Wsparcie będzie udzielane w postaci bezzwrotnej dotacji stanowiącej od 30 do 45 proc. kosztów zakwalifikowanej inwestycji. W rezultacie można otrzymać od 7 do 21 tys. zł na zakup oraz montaż pompy ciepła. Wysokość dofinansowania będzie zależna od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz ewentualnego posiadania przez Wnioskodawcę Karty Dużej Rodziny. W programie nie jest przewidziane wsparcie dla domów, w których docelowym źródłem ciepła jest ogrzewanie na paliwo stałe, m.in. biomasę.

CZYTAJ TEŻ: 1 MLD ZŁ W PROGRAMIE MÓJ PRĄD 

Sytuacja dotyczy też kominka, który będzie pełnił rolę ogrzewania, np. kominka z płaszczem wodnym – jeśli taki będzie w budynku, nie można skorzystać z dofinansowania. Dotacja natomiast zostanie przyznana w przypadku kominka przeznaczonego na cele rekreacyjne. W przypadku działalności gospodarczej, jeśli jest prowadzona na powierzchni przekraczającej 20 proc. całkowitej powierzchni budynku, inwestycja nie będzie kwalifikowała się do dofinansowania. Te informacje zostały przekazane podczas cyklu spotkań informacyjnych Doradztwa Energetycznego.

Środki na program „Moje Ciepło” pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego i budżet programu wynosi aż 600 mln zł.

Nabór wniosków planowany jest na przełom I i II kwartału 2022 r., okres kwalifikacji liczony będzie natomiast od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. Przyjmowanie wniosków odbędzie się na podobnej zasadzie, jak w programie „Mój Prąd”. Osoby, które chcą ubiegać się o dofinansowanie, będą mogły złożyć dokumenty z zakończonej inwestycji jedynie drogą elektroniczną, za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie.

Aby złożyć wniosek należy użyć profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Załączniki potrzebne do wniosku wskazane będą na stronie programu „Moje Ciepło”. Inwestor musi najpierw kupić i zamontować pompę ciepła, a później złożyć wniosek o przyznanie dotacji.

Głównym zadaniem programu „Moje Ciepło” jest wsparcie ogrzewnictwa indywidualnego za pomocą energooszczędnych źródeł ciepła. Z pewnością warto skorzystać z możliwości dofinansowania, ponieważ wybór pompy ciepła niesie ze sobą wiele korzyści – jest to dobra alternatywa dla ogrzewania gazowego, olejowego czy też na paliwa stałe. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych