Projekt: 0,45 proc. składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny wyniosą 0,45 proc. w przypadku otwartego rachunku powierniczego i 0,1 proc. w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego - wynika z projektu rozporządzenia zamieszczonego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Autor: PAP 29 kwietnia 2022 09:51

1 lipca br. wejdzie w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Powołuje ona Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), z którego będą zwracane środki wpłacone przez osoby kupujące mieszkanie lub dom w sytuacji upadłości dewelopera lub banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, a także w przypadku odstąpienia przez nabywcę od umowy, np. z powodu niedopełnienia obowiązków przez dewelopera.

Ustawa określa maksymalne możliwe stawki, według których jest wyliczana kwota składki na DFG: 1 proc. w przypadku otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych i 0,1 proc. w przypadku zamkniętych mieszkaniowych rachunków powierniczych. Dokładną wysokość stawek ma określać rozporządzenie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z opublikowanym w czwartek na stronach RCL projektem rozporządzenia ministra rozwoju i technologii, stawki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny wyniosą 0,45 proc. w przypadku otwartych rachunków powierniczych i 0,1 proc. w przypadku zamkniętych rachunków powierniczych.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będzie stanowił wyodrębniony rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Deweloper będzie musiał odprowadzać składki na DFG od każdej wpłaty nabywcy dokonanej na mieszkaniowy rachunek powierniczy (otwarty lub zamknięty). Wysokość należnej składki będzie wyliczana na podstawie wartości wpłaty dokonanej przez nabywcę na mieszkaniowy rachunek powierniczy i określonej w rozporządzeniu stawki procentowej.

Projekt skierowano do konsultacji, które potrwają 14 dni.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca br., podobnie jak ustawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych