Projekt ws. kredytów hipotecznych trafi do konsultacji

Projekt rozwiązań dotyczących wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych zostanie we wtorek przedstawiony i skierowany do konsultacji społecznych - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Autor: Pap 10 maja 2022 11:16

Jak mówił Müller, projekt przepisów o pomocy dla osób spłacających kredyty hipoteczne w złotych trafi we wtorek do "kilkudniowych, szybkich" konsultacji społecznych, w szczególności do sektora bankowego. Chodzi o to, żeby rząd mógł szybko ten projekt przyjąć i przedstawić Sejmowi - wyjaśnił. "Chcielibyśmy, by większość tych rozwiązań weszła w życie 1 lipca, w związku z tym ścieżka legislacyjna zostanie przyśpieszona" - dodał rzecznik rządu.

Jak zaznaczył, premier Morawiecki w poniedziałek rozmawiał na ten temat z szefami KNF i UOKiK oraz ministrami finansów i rozwoju.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przypomniał, że wśród proponowanych rozwiązań są wakacje kredytowe, które umożliwią przesunięcie płatności raty kredytowej przez cztery miesiące w roku "tak, by raz na kwartał nie płacić kredytu, bo rata zostanie spłacona w innym terminie".

Z kolei - jak mówił - dla osób w trudniejszej sytuacji finansowej będzie możliwość dopłaty do należności finansowych. Wskazał, że wsparcie będzie "co do zasady zwracalne, ale część środków będzie mogła zostać umorzona, jeśli w przyszłości spłata rat kredytu będzie prawidłowa".

Rzecznik rządu dodał, że proponowane rozwiązania przewidują też zastąpienie, od stycznia przyszłego roku, WIBOR-u inną stawką referencyjną.

Dopytywany o wskaźnik, który miałby zastąpić WIBOR, Müller odpowiedział, że "byłby to nowy system, będący bazą do tego, by liczyć koszty kredytów".

"Szacujemy, że to pozwoliłoby obniżyć odsetki kredytowe w skali kraju o ponad 1 mld zł" - poinformował. Dodał, że "szczegóły będą we wtorek przedstawione w projekcie". Jak powiedział, jest to "bardzo szczegółowy mechanizm (...), który ma swoje niuanse i istotne znaczenie, jeśli chodzi o banki".

Według informacji podanych na stronie KPRM, dzięki zaproponowanym rozwiązaniom przykładowa rodzina 2+2, z kredytem 300 tys. zł na 20 lat, będzie mogła zyskać: "wakacje kredytowe", czyli 2x4 miesiące bez spłaty raty kredytu; w razie problemów bezzwrotną pomoc w spłacie kredytu - nawet 22 tys. zł; ok. 9 tys. zł mniej w spłacie całego kredytu, dzięki nowemu wskaźnikowi oprocentowania kredytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych