Prokuratura w Krakowie bierze pod lupę Zarząd Budynków Komunalnych

Śledztwo wszczęte przez krakowską prokuraturę w sprawie gospodarowania mieniem przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie dotyczy przyjęcia korzyści majątkowej bądź osobistej przez pełniących funkcję publiczną pracowników tej jednostki.

Autor: PAP 24 marca 2017 14:54

Poinformował o tym w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko. Według niego na podstawie materiałów zebranych przez CBA Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej bądź osobistej w bliżej nieustalonej wysokości przez pełniących funkcję publiczną pracowników Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie, w związku z pełnieniem tej funkcji.

Śledztwo dotyczy także udzielenia korzyści majątkowych bądź osobistych takim osobom w celu przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez pracowników ZBK. Chodzi o naruszenie przepisów prawa przy wynajmie nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków dla celów komercyjnych i mieszkalnych w okresie od 2015 roku do chwili obecnej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

17 marca funkcjonariusze CBA weszli do Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie. Było to związane z artykułem w "Dzienniku Polskim", w którym napisano o grupie lokalnych przedsiębiorców, którzy - według autorów - przejmują kontrolę nad gminnymi lokalami. CBA przesłuchało w charakterze świadków pracowników ZBK oraz zabezpieczyło dokumentację dotyczącą wynajmu lokali komercyjnych i mieszkalnych.

W komunikacie Urzędu Miasta Krakowa napisano wtedy, że prezydent miasta Jacek Majchrowski Krakowa zapowiedział pełną współpracę z CBA, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Zdaniem urzędników artykuł w Dzienniku Polskim pt. "Lokale wokół Rynku niszczeją, a władze miasta wspierają cwaniaków" jest "nierzetelny".

Według gazety grupa lokalnych "przedsiębiorców" stworzyła układ, korzystając z wyjątkowej przychylności urzędników. "Obraz nieprawidłowości przeraża" - napisano.

Jak donosił "DP", grupa osób związanych ze spółkami Viva i Viva 2 - jedna z nich prowadzi od kilku tygodni kawiarnię po dawnych "Zalipiankach" - stworzyła układ rodzinno-towarzyski. "Wykorzystując bulwersującą przychylność władz Krakowa i kierownictwa Zarządu Budynków Komunalnych, przejmują kontrolę nad kolejnymi gminnymi lokalami użytkowymi, ale też nad mieszkaniami w centrum miasta" - podała gazeta.

W tekście napisano, że grupa ma już przynajmniej siedem lokali, w tym trzy przy jednej tylko ulicy: Szewskiej. "I korzystają z gigantycznych ulg w czynszu, choć nie wywiązują się z zawartych umów, m.in. przeciągając w nieskończoność remonty. Za zgodą urzędników zajmują pomieszczenia, z których już dawno powinni zostać usunięci. Mają one bowiem służyć osobom nieposiadającym własnego lokum, a nie przedsiębiorcom, których stać jednocześnie na zakup kamienicy za... 1,8 mln zł" - napisała gazeta.

Jak podała, część lokali, w zabytkowych kamienicach, które "przejęła" Viva, "niszczeje i stoi pusta, a ZBK na to nie reaguje".

Według wyliczeń "DP" za lokal po Zalipiankach, w zabytkowej kamienicy na rogu Plant i ul. Szewskiej, przez 17 miesięcy spółka płaciła - za zgodą gminy - obniżony czynsz, bo oficjalnie zajmowała się remontem. "Do kasy miasta zamiast prawie 42 tys. zł miesięcznie za lokal, najemca odprowadzał... niecałe 3,1 tys. zł. Tak miasto +podarowało+ Vivie 2 ok. 660 tys. zł" - napisano.

Autorzy artykułu zwracali uwagę, że ZBK nie wypowiedział umowy, mimo że najemcy najpierw zwlekali z remontem, a gdy ostatecznie przeprowadzili prace, zostały one wykonane bez koniecznych pozwoleń. "Viva 2 nie została pozbawiona lokalu nawet wówczas, gdy zalegała z opłatami za trzy miesiące, a przecież umowę można wypowiedzieć już wtedy, gdy najemca ma zaległości równe dwumiesięcznemu czynszowi" - dodali.

Według ustaleń dziennika spółka wynajmuje od miasta też m.in. lokal przy ul. św. Jana, za który "zamiast ponad 27,3 tys. zł płaci prawie 1,2 tys. zł" oraz kilka mieszkań w ścisłym centrum. "Gdy zliczyć wszystkie obniżki czynszów w lokalach użytkowych, ludzie z Vivy łącznie "dostaną w prezencie" od miasta około półtora miliona złotych" - podsumowywali autorzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych