Przebudowana zostanie newralgiczna część ważnej arterii w Bielsku-Białej

Przebudowana zostanie część ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego, jednej z newralgicznych arterii Bielska-Białej. Rozebrany będzie wiadukt. W jego miejscu powstaną nowe obiekty. Przygotowania już trwają; inwestycja ruszy jeszcze w br. – podał bielski magistrat.

Autor: PAP 07 czerwca 2021 13:22

"Do inwestycji w tym newralgicznym dla transportu samochodowego miejscu komunalny Miejski Zarząd Dróg przygotowuje się od dawna. Zamknięcie dla ciężkich pojazdów wysłużonego wiaduktu i poprowadzenie objazdów pobliskimi ulicami musi trwać możliwie najkrócej, stąd starania drogowców o jak najszybsze rozpoczęcie inwestycji. Stać się to ma w czwartym kwartale br. Przebudowa obejmie odcinek między rondami NSZZ Solidarność i Ofiar Katynia" - powiedział w poniedziałek Jacek Kachel z wydziału prasowego urzędu miejskiego w Bielsku-Białej.

Kachel podał, że koncepcja przebudowy ulicy opierała się na wyborze spośród dwóch wariantów. "W pierwszym zaproponowano budowę dwóch obiektów mostowych: jednego o długości 65 m nad linią kolejową oraz drugiego o długości 28 m nad wewnętrzną drogą zakładową spółki Befared. Między nimi wykonany zostałby zbrojony nasyp gruntowy, obudowany ścianami czołowymi. Druga propozycja przewidywała odtworzenie jednego, długiego na 233 m mostu pomiędzy torami a drogą zakładową" - podał.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

O wyborze wariantu przesądziły koszty. Dyrektor MZD Wojciech Waluś podał, że szacunkowa cena pierwszego wariantu wyniosła 34 mln zł, a drugiego blisko 46 mln zł. Wybrano rozwiązanie tańsze, ale zarazem spełniające wszystkie niezbędne wymogi.

"Jest ono przy tym szybsze w realizacji i tańsze w późniejszej eksploatacji. W efekcie układ drogowy po przebudowie będzie posiadał trzy pasy ruchu, z czego dwa w kierunku ronda Ofiar Katynia i jeden w kierunku ronda NSZZ Solidarność" - podał Waluś. Powstanie też ścieżka rowerowa.

Długość rozbudowywanego odcinka to 586 metrów. "Prócz rozbiórki wiaduktu i budowy nowego nasypu wraz z dwoma obiektami mostowymi, inwestycja obejmie budowę mostu na potoku Starobielskim oraz umocnienie koryta w jego sąsiedztwie, a także przebudowę ronda Ofiar Katynia wraz z wlotami. W ciągu ul. Kwiatkowskiego powstaną nowe schody i winda łącząca ulicę z peronem Bielsko-Biała Północ" - dodał Jacek Kachel.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych