Przeciętne wynagrodzenie nie wystarcza na mieszkanie

W marcu średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło aż 4 577 zł brutto. To, ile tak naprawdę zarabiają przeciętni Polacy, lepiej obrazuje jednak mediana, która wyniosła ok. 2617 zł na rękę. Z wyliczeń Expandera wynika, że w części polskich miast para o takich dochodach nie będzie w stanie bezpiecznie skredytować zakupu mieszkania o popularnej powierzchni 55 mkw. W Warszawie potrzebny jest do tego dochód wynoszący aż 8 075 zł.

Autor: HouseMarket.pl 04 maja 2017 10:29

Banki zwykle godzą się udzielić kredytu, jeśli jego rata nie będzie przekraczała 40 proc. dochodu wnioskodawców.

- Biorąc jednak pod uwagę, że obecnie mamy najniższe stopy procentowe w historii, to lepiej nie przesadzać z kwotą zadłużenia i nie wykorzystywać swojej zdolności kredytowej do maksimum. Za kilka lat raty kredytów mogą być bowiem istotnie wyższe niż obecnie. Dlatego też w naszych wyliczeniach przyjęliśmy dwa warianty – bezpieczniejszy, w którym rata wynosi 25 proc. dochodu i taki, w którym jest to 33 proc. Dochodu – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z raportów Amron-Sarfin wynika, że Polacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni ok. 55 mkw. Choć pensje rosną, to niestety w większości analizowanych miast para o przeciętnych dochodach nie będzie w stanie kupić takiego mieszkania w wariancie bezpiecznym. Najgorzej jest w Warszawie, w której aby rata nie przekroczyła 25 proc. dochodu, łączne zarobki pary muszą wynieść nieco ponad 8000 zł netto. Najlepiej wygląda natomiast sytuacja w Zielonej Górze, gdzie wystarczy dochód w wysokości nieco ponad 4000 zł netto.

Gdy złagodzimy kryteria i zgodzimy się na to, że rata pochłonie jedną trzecią pensji, to problem pozostaje nadal w dwóch miastach – Warszawie oraz Gdyni. Wymagany dochód wyniesie tam odpowiednio 6 117 zł i 5 552 zł, czyli więcej niż w przypadku naszej przykładowej pary o przeciętnych dochodach.

- To jednak nie oznacza, że w ogólne nie będą w stanie kupić takiego mieszkania. Dla przykładu, jeśli zaryzykują zaciągniecie kredytu, którego rata wyniesie aż 39 proc. dochodu, to będą w stanie kupić mieszkanie nawet w stolicy. Tego jednak nie zalecamy. Poza tym, mogą oni posiadać wyższy wkład własny, niż założone przez nas 10 proc. Dla przykładu, jeśli będą mieli wkład wynoszący 25 proc., to rata kredytu na mieszkanie w Warszawie pochłonie 32 proc. ich dochodu – wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Expander wyliczył, ile trzeba zarobić na rękę, aby móc kupić nowe mieszkanie o powierzchni 55 mkw. po przeciętnej cenie.

-Wykorzystaliśmy średnie ceny transakcyjne nowych mieszkań podawane przez NBP za czwarty kwartał 2016 r. Powierzchnia mieszkania to 55 mkw. Oprocentowanie kredytu to 4,05 proc., jego okres to 25 lat, a wkład własny 10 proc. Nasza przykładowa para zarabia łącznie 5234 zł netto, czyli dwukrotność mediany oszacowanej jako 80 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2017 r. przeliczone na kwotę netto – tłumaczy Jarosław Sadowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych