Przełmowa transakcja na rynku prywatnych akademików. Xior przejmuje Basecamp

Xior Student Housing wchodzi w ważny etap w swojej międzynarodowej ekspansji. Spółka za kwotę 939 mln EUR przejmie 11 prywatnych akademików Basecamp, oferujących łącznie 5 341 pokoi. Dzięki tej transakcji Xior wchodzi na rynki w Niemczech, Danii i Szwecji, zwiększa tempo rozwoju w Polsce i umacnia pozycję w Europie.

Autor: housemarket.pl 30 maja 2022 10:15

  • Xior umacnia swoją pozycję platformy mieszkań dla studentów w Europie kontynentalnej, której portfolio obejmuje 26 526 pokoi w 43 wiodących miastach uniwersyteckich w 8 krajach, obsługując rynek docelowy 8,5 miliona studentów.
  • Zwiększenie dywersyfikacji geograficznej umożliwi Xior rozpoczęcie działalność na niemieckim i skandynawskim rynku mieszkań dla studentów oraz realizację ambicji wzmocnienia pozycji w Polsce.
  • Transakcja umożliwi spółce wejście na kolejny poziom w ESG poprzez dodanie do portfolio obiektów zbudowanych w standardzie BREEAM „Very Good” lub równoważnym.
  • Transakcja zapewni wartość wszystkim akcjonariuszom grupy pro forma i zwiększy zyski już od pierwszego roku (łącznie z podwyższeniem kapitału o ok. 252 mln EUR).
  • W wyniku transakcji zysk EPRA Xior na akcję wzrośnie z 2 do 2,07 EUR na akcję w 2022 r. oraz z 2,20 do 2,38 EUR na akcję w 2023 r.

Xior Student Housing robi skok naprzód w swoim międzynarodowym planie ekspansji, podpisując umowę z Basecamp Group, funduszem European Student Housing Fund I i funduszem European Student Housing Fund II, której przedmiotem jest zakup za 939 mln EUR portfolio prywatnych akademików zarządzanych przez Basecamp.

Portfolio składa się z 5 341 pokoi w 11 nowo wybudowanych nieruchomościach (8 już działających i 3 w realizacji). Wszystkie obiekty znajdują się w najpopularniejszych miastach studenckich w Niemczech, Polsce, Danii i Szwecji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Od rozpoczęcia działalności przez Xior w 2007 roku nieustannie się rozwijamy i czynimy nasze usługi jeszcze bardziej profesjonalnymi. Szybko przekształciliśmy się z małej rodzinnej firmy w prawdziwie profesjonalnego gracza na rynku prywatnych akademików. Dzięki przełomowemu przejęciu Basecamp będziemy rozwijać się dalej. Rozszerzamy działalność nie tylko na trzy nowe kraje, ale także zyskujemy 11 najnowocześniejszych, zrównoważonych obiektów, które doskonale wpisują się w nasze obecne portfolio i wizję rozwoju w przyszłości, a także wzmocnią naszą pozycję lidera rynku w Europie kontynentalnej. Jestem przekonany, że doświadczenie naszych połączonych zespołów pomoże wznieść Xior na wyższy poziom - powiedział Christian Teunissen, dyrektor generalny Xior.

- Wyprzedzamy naszych konkurentów, dzięki dogłębnemu zrozumieniu potrzeb osób z pokolenia Z, do których kierujemy naszą ofertę. Xior i Basecamp zrewolucjonizują rynek prywatnych akademików poprzez połączenie naszych komplementarnych portfolio nieruchomości. Będziemy oferować studentom w całej Europie dostęp do pokoi pełnych inspiracji i atrakcyjnych przestrzeni wspólnych. Nasze zespoły cieszą się z możliwości połączenia sił i dalszego rozwijania ekscytującej oferty prywatnych akademików - powiedział Armon Bar-Tur, prezes Basecamp.

Spółki łączą siły

W efekcie dokonanego przejęcia powstanie największa w Europie kontynentalna platforma mieszkań dla studentów. Dodając do swojego portfolio trzy nowe kraje, Xior przyspiesza międzynarodową ekspansję i wkracza na jedne z najbogatszych rynków Europy, będące największymi regionami pod względem mieszkań dla studentów. Buduje to prawdziwie unikatową platformę w Europie kontynentalnej. Wartość portfela Xior wzrośnie o ponad 32 proc., a liczba pokoi o co najmniej 25 proc., co jest bardzo atrakcyjnym wynikiem. Jednocześnie rynek zakwaterowania studenckiego Xior powiększy się z 4,5 miliona do 8,5 miliona studentów, z których wszyscy przebywają w krajach i miastach o zdecydowanie niedostatecznej podaży.

Nabycie 8 funkcjonujących obiektów zapewni dochód z wynajmu już od pierwszego dnia, a także korzyści skali i oszczędności. Transakcja będzie miała natychmiastowy, pozytywny wpływ na wyniki Xior. Przewidywany zysk EPRA na akcję po zakupie ma wzrosnąć z 2 EUR na akcję do 2,07 EUR na akcję w roku obrotowym 2022 oraz z 2,20 EUR na akcję do 2,38 EUR na akcję w roku obrotowym 2023.

Portfolio Basecamp składa się z 8 obiektów o łącznej liczbie 3 635 pokoi, zlokalizowanych w Niemczech, Danii i Polsce.

Dodatkowo, zakup obejmuje 3 inwestycje w realizacji o łącznej liczbie 1 706 pokoi w Niemczech, Danii i Szwecji.

Nieruchomości zostały wybudowane niedawno i zostały zaprojektowane tak, aby spełniać najwyższe standardy ESG. Łączna wartość inwestycji w ten portfel wynosi 939 mln EUR i obejmuje wszystkie aktywa operacyjne oraz wszelkie zespoły i obiekty w realizacji w ich pełnym koszcie, gdzie oczekiwana początkowa stopa zwrotu to 5,21 proc., przy zakładanym wskaźniku wynajęcia na poziomie 97 proc.

Przewidywane koszty ukończenia trzech inwestycji Basecamp w realizacji wyniosą ok. 121 mln euro.

Zakup obiektów zostanie sfinansowany z ok. 252 mln EUR kapitału własnego wniesionego przez aport, ok. 85 mln EUR obecnego zadłużenia i ok. 301 mln EUR nowego finansowania. Oferta prywatna funduszy ESHF I i ESHF II zostanie zorganizowana na warunkach rynkowych (ponieważ większość ich akcjonariuszy nie ma uprawnień do posiadania akcji spółki notowanej), po zamknięciu transakcji, co umożliwi ESHF I i ESHF II spieniężenie części posiadanego przez nich pakietu.

Wymagający rynek

Na przestrzeni lat Basecamp budował, eksploatował i zarządzał nieruchomościami dla dwóch alternatywnych funduszy inwestycyjnych, ESHF I i ESHF II, które finansowały budowę, funkcjonowanie i zarządzanie tymi nieruchomościami.

Osiem obiektów w eksploatacji oferuje łącznie 3 635 pokojów do wynajęcia przy założonym wskaźniku wynajęcia na poziomie 97 proc. Oprócz tych obiektów, transakcja obejmuje również trzy inwestycje w fazie rozwoju w Danii, Szwecji i Niemczech, oferujące łącznie 1 706 pokoi.

Poza zakupionym portfelem nieruchomości, fundusz ESHF II prowadzi 7 innych inwestycji. Sprzedający udzielą gwarancji wynajmu w 100 proc. Będzie ona obowiązywać przez okres 18 miesięcy w odniesieniu do eksploatowanych obiektów w dniu finalizacji transakcji (z wyłączeniem Południowego Kampusu, w przypadku którego będzie obowiązywać przez 12 miesięcy) oraz przez okres 24 miesięcy od daty rozpoczęcia nowych inwestycji.

Brakuje mieszkań dla studentów

Populacja studentów w Niemczech wynosząca 2,9 miliona jest jedną z najliczniejszych w Europie, a liczba studentów zagranicznych wzrosła o ponad 60 proc. w ciągu ostatniej dekady. Wysokiej jakości edukacja w Niemczech, coraz większa oferta studiów w języku angielskim oraz bezpłatna edukacja sprawiają, że ten kraj jest coraz popularniejszym wyborem wśród studentów zagranicznych.

Skandynawia jest bardzo atrakcyjna dla studentów, oferując dostęp do wielu uniwersytetów i bezpłatną naukę dla studentów z UE, choć jednocześnie podaż zakwaterowania jest niewystarczająca. Większość obiektów mieszkalnych dla studentów należy obecnie do firm z branży mieszkalnictwa socjalnego, inwestorów komercyjnych i prywatnych. Jakość obiektów, dostępność udogodnień i usług są bardzo zróżnicowane.

Z kolei, polski rynek zakwaterowania studenckiego charakteryzuje się silnym potencjałem wzrostu i jest atrakcyjnym rynkiem, który jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Można go porównać do rynku mieszkań studenckich w Europie Zachodniej w latach 2013–2014. W warunkach rosnącej liczby studentów zagranicznych i zdecydowanie zbyt niskiej podaży, biorąc pod uwagę, że na zakwaterowanie może liczyć tylko co dziesiąty student, a obecne obiekty dla studentów są w większości przestarzałe i nie zaspokajają potrzeb obecnych studentów, istnieje wyraźne, niezaspokojone zapotrzebowanie na wysokiej jakości zakwaterowanie dla studentów.

Dodając nowe rynki do swojego portfolio, rynek zakwaterowania studenckiego będący przedmiotem zainteresowania Xior powiększy się z 4,5 miliona do 8,5 miliona studentów, z których wszyscy przebywają w krajach i miastach o zdecydowanie niedostatecznej podaży. Xior dostrzega ogromny potencjał na tych rynkach. Jako właściciel i zarządca ma ambicję wyeliminować problem strukturalnego niedoboru.

Liczba dostępnych pokoi wzrośnie z 13 992 w 4 krajach do 17 627 w 7 krajach, według danych z marca 2022 roku. Uwzględniając realizowany plan inwestycyjny grupy, portfolio powiększy się do 26 526 lokali w 43 miastach w 8 krajach, w tym w Szwecji. Przewiduje się, że wartość aktywów brutto Xior, w tym pełny portfel w realizacji, wzrośnie do 3,7 mld EUR.

W wyniku transakcji struktura zarządzania Xior zostanie dostosowana do zwiększonego zasięgu geograficznego i operacyjnego.

Struktura transakcji

Transakcja została podzielona na trzy fazy. Fundusze ESHF I i ESHF II wniosą portfel aktywów (z wyjątkiem Lyngby Residential i Aachen BlueGate) do Xior w zamian za emisję nowych akcji Xior. Oferta prywatna funduszy ESHF I i ESHF II zostanie zorganizowana na warunkach rynkowych, po zamknięciu transakcji, co umożliwi ESHF I i ESHF II spieniężenie części posiadanego przez nich pakietu. Ponadto Xior nabędzie od Basecamp udziały w duńskich spółkach (w tym pośrednio Lyngby Residential) w drodze bezpośredniej sprzedaży udziałów za gotówkę. Zamknięcie pierwszego etapu przewidziane jest na 30 sierpnia 2022 r.

Akcjonariusze Basecamp wniosą Basecamp do Xior poprzez emisję nowych akcji Xior w ramach realizacji opcji kupna/sprzedaży przewidywanej w marcu 2023 r. Nowo wyemitowane akcje będą objęte 6-miesięcznym okresem zamkniętym dla akcjonariuszy Basecamp.

Fundusz ESHF II wniesie Aachen BlueGate do Xior w zamian za emisję nowych akcji Xior w ramach realizacji opcji kupna/sprzedaży, przewidywanej na wrzesień 2023 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych