Przepis na zrównoważone apartamenty

Kombinacja nowoczesnego designu i rozwiązań zapewniających wysoki stopień komfortu sprawiła, że osiedle apartamentowe Bernsberg Residenz w niemieckim mieście Bergisch Gladbach cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wymagających odbiorców.

Autor: HouseMarket.pl 06 września 2016 15:46

Przy realizacji użyto okien Schüco z efektywnymi systemami wentylacji. Złożony z pięciu modułów mieszkalnych, luksusowy kompleks jest położony w centralnej otoczonej naturalną zielenią części miasta. Osiedle powstało głównie z myślą o starszych i bardziej wymagających nabywcach, dlatego łatwość dostępu i bezpieczeństwo były kluczowymi kwestiami.

Obiekt jest monitorowany, mieszkańcy mają zapewnione miejsca parkingowe, a budynki są wyposażone w windy dla wózków inwalidzkich. Osiedle mieści pięćdziesiąt dziewięć apartamentów wysokiej klasy, o powierzchni od 76 do 174 mkw. Każdy z nich ma od dwóch do czterech pokoi, sypialnie z łazienkami urządzonymi przez Philipa Starcka i w większości przypadków oddzielnymi garderobami. Specyficzną cechą projektu są sięgające od podłogi do sufitu wielofunkcyjne okna, które nie tylko nadają architekturze budynku modernistyczny wygląd, lecz również kształtują komfortowy mikroklimat w pomieszczeniach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przeszklenia wielu zastosowań

Budynki Bernsberg Residenz zostały zaprojektowane zgodnie z wymagającym niemieckim rozporządzeniem ENEV 2009. Ich zrównoważony charakter to efekt zastosowania energooszczędnych systemów okiennych i wentylacyjnych, a także wysoko efektywnych systemów grzewczych z odzyskiem ciepła, jak kocioł kondensacyjny oraz jednostka kogeneracyjna. Wielkoformatowe okna Schüco Corona SI 82 pozwalają na doskonałe doświetlenie pomieszczeń bez kompromisu związanego z oszczędnością energii.

W strefach dziennych wstawiono stolarkę o imponujących wymiarach 4,76x2,25 m z potrójnymi szybami pokrytymi powłokami antyrefleksyjnymi o Ug=0,7 W/m2K. W strefie spandreli od pierwszego piętra w górę zastosowano laminowane szkło hartowane zintegrowane z płytami kompozytowymi zgodnie z niemieckimi zasadami technicznymi dotyczącymi stosowania szklanych barier ochronnych TRAV. W ten sposób wszystkie oszklenia spełniają najwyższe wymagania pod kątem termoizolacyjności, ochrony akustycznej i bezpieczeństwa.

Doskonała jakość powietrza

Najważniejszym wyznacznikiem podczas projektowania nieruchomości było zapewnienie mieszkańcom zbalansowanego, higienicznego mikroklimatu. W tym celu zastosowano okna wyposażone w systemy VentoAir i VentoTherm. Pierwszy z nich łączy tradycyjną wentylację ciśnieniową z aktywnym wspomaganiem mechanicznym. Zintegrowany z ramą, ukryty mechanizm zapewnia wymianę powietrza poprzez niewielkie nawiewniki znajdujące się w górnej części okna między ościeżnicą a skrzydłem.

Ich zasada działania polega na wyrównywaniu różnicy ciśnień między wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym. Mechaniczne rozwiązanie w ciągły sposób reguluje nawiew powietrza i zapobiega przeciągom nawet podczas wietrznej pogody. Natomiast okna z modułami VenthoTherm zapewniają oszczędność energii dzięki kontrolowanej wentylacji z odzyskiem ciepła, a dodatkowo zapewniają filtrację powietrza.

Wielofunkcyjne rozwiązanie znajduje idealne zastosowanie wszędzie tam, gdzie mieszkają osoby cierpiące na alergię, a także w szpitalach czy domach opieki. Na osiedlu Bernsberg Residenz zamontowano w sumie 447 par nawiewników VentoAir i 368 modułów VentoTherm. Projektanci zdecydowali się na rozwiązanie zdecentralizowanej wentylacji z kilku powodów. W porównaniu do systemu scentralizowanego nie wymaga ona prowadzenia drogich w utrzymaniu kanałów wentylacyjnych, umożliwia indywidualną regulację, a ponadto jest niewidoczna na elewacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych