Przetrwał zabory, niszczą koszty gazu. Ruszyła zbiórka na Zamek w Rydzynie

Zamek w Rydzynie jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury polskiej z 600-letnią historią. Przetrwał zabory, a niszczą go koszty gazu – powiedział dyrektor zamku Zbigniew Szukalski. Obecnie mamy gaz o 450 proc. droższy aniżeli przed rokiem – dodał. Ruszyła zbiórka na utrzymanie obiektu.

Autor: PAP 05 stycznia 2022 10:51

Zamek w Rydzynie zbudowany został w końcu XVII w. na murach zamku gotyckiego z pierwszych lat XV wieku, wzniesionego dla Jana z Czerniny Rydzyńskiego. Zamek barokowy jest dziełem Włochów osiadłych w Polsce, Józefa Szymona Bellottiego i Pompeo Ferrariego. Pierwszymi jego właścicielami byli Leszczyńscy. Wraz z parkiem i przyległymi terenami stanowił najokazalszą rezydencję magnacką w Wielkopolsce. W latach 1705-09 był rezydencją króla Polski Stanisława Leszczyńskiego.

"Zamek jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury polskiej z 600-letnią historią. Przetrwał różne zawirowania historii, zabory - a teraz niszczą go koszty gazu" - powiedział PAP dyrektor zamku w Rydzynie Zbigniew Szukalski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodał, z powodu podwyżki cen gazu, obecna sytuacji obiektu jest - jak podkreślił - dramatyczna. Szukalski tłumaczył, że "zamek posiada 42,5 tys. m sześć. co sprawia, że jest największym zamkiem w Wielkopolsce, ale i najbardziej kosztownym do ogrzania. Obecnie mamy gaz o 450 proc. droższy aniżeli przed rokiem" - zaznaczył.

We wtorek na portalu zrzutka.pl rozpoczęto zbiórkę dla Zamku w Rydzynie na pomoc w działalności obiektu i opłacenie faktur za gaz.

Szukalski tłumaczył w rozmowie z PAP, że "Zamek nie jest w stanie udźwignąć takich podwyżek cen gazu, to jest dla nas po prostu niemożliwe".

"Zamek nie jest jednostką samorządową, należy do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP), natomiast z punktu widzenia działalności jest jednostką samofinansującą się - czyli nie ma takiej możliwości, by zamek skądś otrzymał jakąś subwencję, np. od państwa, czy z gminy" - mówił.

Szukalski wskazał, że już w czasie początków pandemii COVID-19 zamek borykał się - podobnie, jak inne tego typu obiekty - z problemami finansowymi. "Zamek był poszkodowany także jeśli chodzi o tarcze antykryzysowe, w związku z kwalifikacją stowarzyszenia i numerami PKD; nie łapaliśmy się na te dofinansowania. A zamek musiał przez pół roku wypłacać wynagrodzenia, płacić podatki. Ten czas udało się przetrwać i we wrześniu spłaciliśmy wszystkie zobowiązania - także z pomocą wielu osób, którzy wspierali zamek zakupioną +cegiełką+. Po kilku tygodniach, w listopadzie, przyszedł jednak kolejny cios, czyli potężna faktura z PGNiG za gaz na gigantyczną kwotę ponad 30 tys. zł, podczas, gdy rok temu przy identycznym zużyciu gazu faktura wyniosłaby ona ok. 12 tys. zł" - mówił.

Dodał, że podwyżka o 164 proc. spowodowała, że zamek został wyłączony dla gości. Zdecydowano także o wyłączeniu ogrzewania.

"W grudniu niestety PGNiG bez wcześniejszego uprzedzenia dokonała kolejnych dwóch podwyżek. Obecnie mamy gaz o 450 proc. droższy niż przed rokiem. Choć zamku nie ogrzewamy, to przy silnych mrozach trzeba +przepalić+, aby rury i grzejniki nie zamarzły" - mówił.

Wskazał, że 20 lat temu, "kiedy tyle mówiono chociażby o zmianach sposobów ogrzewania na bardziej ekologiczne, przebudowano całą infrastrukturę na ogrzewanie gazowe. Każda podwyżka boli, ale ta sytuacja jest dramatyczna".

"Zamek jest zasadniczo ośrodkiem kultury, otwartym dla wszystkich na jego zwiedzanie, od lat upowszechniamy tu też kulturę, szczególnie baroku. Prowadzamy szeroką działalność kulturalną; koncerty, wystawy. Nie jesteśmy Wersalem, ale w Polsce jesteśmy w czołówce - zresztą dlatego też zamek został uhonorowany przez Prezydenta RP tytułem Pomnika Historii. Natomiast stanęliśmy przed ścianą, przed bezdusznymi fakturami i cenami" - podkreślił.

"W zamku działa też hotel, restauracja, ale te sektory zasadniczo +zarabiają+ w okresie letnim, przy organizacji wesel, różnych spotkań. W obecnej sytuacji, nie wiem, czy my do tego wiosennego okresu w ogóle dotrwamy" - dodał. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych