Przyszłość mieszkaniówki to projekty wielofunkcyjne i miastotwórczehousemarket.pl - 15 września 2020 11:22


Koronawirus zmienił oczekiwania klientów nie tylko w stosunku do dewelopera, ale również funkcji samego mieszkania. Raied Tanous, CEO Asbud Group zaznacza, że od wybuchu pandemii można zaobserwować zwiększone zainteresowanie większymi lokalami z dodatkową przestrzenią zewnętrzną, jak przestronne balkony, ogrody i tarasy.

Rynek nieruchomości mieszkaniowych niewątpliwie zmienił się w ciągu tego roku. Zauważalne są zmiany w predyspozycjach zakupowych klientów. Polacy chętniej wybierają bardziej przestronne mieszkania, które dają możliwość wyodrębnienia powierzchni do pracy lub wypoczynku. W opinii Raied Tanousa, nie zawsze jednak jest to związane ze wzrostem siły nabywczej klienta.

- Klienci poszukują mieszkań z dodatkowymi pomieszczeniami. Nie oznacza to jednak, klient zdecyduje się na zakup większego mieszkania. Pogodzenie interesu dewelopera z oczekiwaniami klientów jest możliwe, ale tylko dla elastycznych firm, które są w stanie szybko dostosować się do zmieniających się warunków oraz preferencji nabywców. Jako Asbud wierzymy w elastyczne portfolio naszych inwestycji, jakość i lokalizacje w centrum miast, do tego sprawny zespół, którzy potrafi dostosować się do innowacyjnych zmian oraz krótki proces decyzyjny. Te atuty pozwolą nam utrzymać pozycję lidera na rynku - zaznacza Raied Tanous.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Osiedla budowane dawniej, 10-20 lat temu i te obecnie oddawane do użytku niewątpliwie różnią się od siebie. Zmieniło się podejście do przestrzeni. Gęsto ustawione „mrówkowce” kontra osiedla o niższej zabudowie, z większa przestrzenią, przetykane zielenią - to nowy trend i wymóg rynku klienta.

Raied Tanous zaznacza, że w procesie przygotowywania projektu warto pamiętać o dwóch kwestiach. W jego opinii, z jednej strony osiedla mają służyć mieszkańcom i spełniać ich potrzeby, a z drugiej samemu miastu i wtapiać się w jego tkankę.

- To nasza wizja, realizowana długo przed pandemią, choć nie ulega wątpliwości, że to podejście do części wspólnych, docenienie przestrzeni i bujnych terenów zielonych, staje się coraz bardziej popularne. W naszych inwestycjach dbamy szczególnie o te kwestie. Na osiedlu Central Garden zaplanowaliśmy tereny zielone, inspirowane ogrodem, które zajmą przestrzeń 1,2 ha. Inwestycja oferuje również przestronne balkony, ogrody i tarasy o powierzchni do 70 mkw - bardzo pożądane obecnie przez klientów - mówi przedstawiciel Asbud Group. 

Dodaje, że faktem jest, że mieszkańcy nie są już zainteresowani mieszkaniem w wolnostojących blokach mieszkalnych bez tych udogodnień, które stały się standardem.

- Przyszłość tkwi w wielofunkcyjnych, miastotwórczych projektach, które nie tylko w pełni zaspokajają potrzeby społeczności i zapewniają jej niezbędne usługi, ale także sprawnie wtapiają się w tkankę miejską. Deweloperzy muszą pamiętać o tym, że współtworzą miasta i powinni myśleć o nich w kategoriach przyszłości - podkreśla Raied Tanous.

Co czeka nas w najbliższych latach w budownictwie mieszkaniowym? Z pewnością deweloperzy muszą być przygotowani na większą elastyczność na rynku, co jest wynikiem powstania nowych standardów.

- Klienci coraz częściej traktują mieszkanie jako główne miejsce do życia, tym bardziej w dobie popularności trybu „home office”. Plusem są również części wspólne, które umożliwiają klientowi spędzanie wolnego czasu bez wyjeżdżania dalej - wielofukcyjne projekty, które zapewniają potrzebne usługi oraz zielone miejsca do spędzania wolnego czasu są teraz więcej niż wartościowe - podsumowuje Raied Tanous.