Publikacja zamiennika WIBOR-u możliwa w "krótkim czasie"

Publikacja wskaźnika, który zastąpi WIBOR, możliwa jest w "krótkim czasie" - powiedział w środę przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski podczas kongresu Impact'22.

Autor: PAP 11 maja 2022 16:10

"Zakładamy że ten wskaźnik overnightowy zostanie przez GPW Benchmark wypracowany, zostanie rozpoczęta jego publikacja w takim terminie i z takim wyprzedzeniem, że będzie możliwe przejście na jego stosowanie w umowach kredytu hipotecznego od 1 stycznia. (...) Naszym wariantem bazowym, jak sądzę wariantem bazowym zarówno GPW Benchmark jak i banków, jest to, że ten wskaźnik zacznie być opracowywany, GPW Benchmark może rozpocząć jego publikację już w krótkim stosunkowo czasie" - powiedział Jastrzębski w środę.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące wskaźnika bazowego, na podstawie którego ustalane jest oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Obecnie takim wskaźnikiem jest WIBOR.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Wprowadzimy mechanizmy, które pomogą obywatelom w spłacie kredytów poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR zostanie zastąpiony nową stawką. Jeśli sektor bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka overnight POLONIA liczona przez NBP" - mówił we wtorek szef rządu. Jak wyjaśnił, nowy wskaźnik ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Podczas kongresu Impact'22 szef KNF stwierdził, że stawka POLONIA pojawiła się, żeby wskazać rozwiązanie, które wejdzie w życie, jeżeli nie nastąpi tranzycja na nowy wskaźnik do końca tego roku.

"Wariantem bazowym jest ten nowy wskaźnik opracowywany przez administratora zgodnie z regulacjami BMR i pod nadzorem KNF-u. POLONIA jest wariantem rezerwowym na wypadek, gdyby z jakichś względów to się nie powiodło, ale zakładamy, że to się powiedzie" - powiedział Jastrzębski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych