Pustostany zmorą Śląska. Czy Mieszkanie Plus ją przepędzi?

– Centra miast się wyludniają. Chcielibyśmy, aby do śródmieścia wrócili mieszkańcy, ale tacy, którzy nie potrzebują wsparcia socjalnego – podkreślał Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego podczas Housemarket Forum Silesia 2017.

Autor: HouseMarket.pl 22 lutego 2017 09:03

Zdaniem Henryka Mercika kluczem do rozwiązania problemów mieszkaniowych na Śląsku jest dobre planowanie przestrzenne. – Mamy na Śląsku dużo pustostanów. Centra miast się wyludniają. Chcielibyśmy, aby do śródmieścia wrócili mieszkańcy, ale tacy, którzy nie potrzebują wsparcia socjalnego – podkreśla Henryk Mercik.

Według niego czasy biur i kancelarii w śródmiejskich kamienicach się skończyły. Śląsk doświadczył niekontrolowanego rozlania się miast. Powstały ogromne dzielnice podmiejskie, choćby w Katowicach, Zabrzu czy w Rudzie Śląskiej. Budownictwo jednorodzinne powstaje na terenach użytkowanych wcześniej przez rolników, bez możliwości dobudowania infrastruktury i dostępu do usług.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Na dodatek wszystkich dusi smog, bo nie ma tam mowy o centralnym ogrzewaniu. Niska jakość życia w tych dzielnicach wywołana jest tym, że ludzie nie wydostają się poza swój ogródek. Nie ma dobrej i ciekawej przestrzeni publicznej – podkreśla Henryk Mercik.

Jednocześnie Śląsk ma ogromną liczbę mieszkań po 40-50 mkw., które czekają na nabywcę. Zostały kupione za przysłowiową złotówkę, często w blokach z czasów PRL-u i nikt ich nie chce. Brakuje zatem mieszkań na wynajem o dobrym standardzie i cenie.

– Dlatego, jeśli mamy realizować program Mieszkanie Plus, to trzeba najpierw ustalić gdzie, tak aby to miało sens, jeśli chodzi o rewitalizację dużych obszarów przez wprowadzenie do nich ludzi, którzy nie potrzebują pomocy socjalnej – przyznaje Henryk Mercik.

Dodaje, że Śląsk ma pewną „dziurę” w planowaniu przestrzennym w metropolii. – Wciąż czekamy na ustawę. Niepokoi mnie to, że te ruchy nie zgrywają się w czasie, bo ustawy nie ma, a realizacja Mieszkania Plus ruszyła – zaznacza Mercik.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych