PZFD postuluje o opóźnienie Polskiego Ładu. "Wdrożenie regulacji zachwieje rynkiem nieruchomości"

Polski Związek Firm Deweloperskich przekazał Ministerstwu Finansów stanowisko odnośnie do planowanych zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zdaniem PZFD skutki proponowanych rozwiązań w stosunku do branży deweloperskiej - zwłaszcza w stosunku do sektora Private Rent Sector - należy ocenić negatywnie.

Autor: housemarket.pl 01 września 2021 12:21

Proponowane przepisy podatkowe w ramach Nowego Ładu zaczną obowiązywać od dnia 1 stycznia 2022 r. W ocenie PZFD proponowany termin wejścia w życie nowych przepisów jest rażąco krótki, biorąc pod uwagę kompleksowość wprowadzanych zmian.

Jak zaznacza PZDF, konsultacje podatkowe kończą się 30 sierpnia 2021 r. i nawet przy ekspresowym tempie uchwalenia przepisów, podatnicy nie będą w stanie przygotować się na zmiany ani dostosować systemów księgowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PZFD wnioskuje, więc aby wejście w życie Polskiego Ładu zostało przesunięte co najmniej do 1 stycznia 2023 r., aby umożliwić podatnikom należyte przygotowanie się do zmiany.

Zdaniem PZFD skutki proponowanych rozwiązań w stosunku do branży deweloperskiej - zwłaszcza w stosunku do sektora Private Rent Sector (PRS) - należy ocenić negatywnie.

CZYTAJ TEŻ: NOWY ŁAD POGORSZY WARUNKI PROWADZENIA BIZNESU 

- PZFD w piśmie wysłanym do ministerstwa odniósł się przede wszystkim do problemu amortyzacji w spółkach nieruchomościowych. Chodzi o nieruchomości komercyjne na wynajem oraz nieruchomości inwestycyjne. W obydwu przypadkach są to wieloletnie i kosztowne przedsięwzięcia, których stopa zwrotu kalkulowana jest w ujęciu wieloletnim. Z tego względu PZFD nie ma wątpliwości, że wdrożenie proponowanych regulacji zachwieje rynkiem nieruchomości komercyjnych i inwestycyjnych, gdyż ograniczenie podatkowej amortyzacji nie było uwzględniane w planach inwestycyjnych - podkreśla Sebastian Juszczak, prawnik PZFD.

W opinii PZFD, proponowana zmiana w najszerszym zakresie dotknie podmioty posiadające amortyzowania budynków i lokali mieszkalnych. Projekt zakłada wyłączenie z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnym zarówno na gruncie PIT jak i CIT. Wydatki poniesione na nabycie budynków i lokali mieszkalnych będą stanowić koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie ich zbycia (podobnie jak w przypadku nieruchomości gruntowych).

Niniejsza zmiana obejmie nie tylko przeciętnego Kowalskiego, ale też silnie będzie oddziaływać na sektor PRS.

- W sektorze PRS celem jest wybudowanie inwestycji mieszkaniowej, aby ją następnie wynająć. Ponieważ przedsięwzięcia PRS-owe nie są przeznaczone do sprzedaży dla klientów finalnych – więc amortyzacja dla klientów będzie utrudniona – podkreśla Sebastian Juszczak.

Wprowadzone mają również być zmiany opodatkowania przychodów osiąganych z najmu lub dzierżawy. PZFD zaznacza, że regulacja odbiera podatnikom dotychczasową swobodę decydowania o najkorzystniejszym sposobie opodatkowania w danej konkretnej sytuacji – tj. uniemożliwia rozliczenie przychodów osiąganych m. in. z najmu i dzierżawy w ramach skali podatkowej na rzecz konieczności rozliczenia ryczałtowego.

- W praktyce na rozliczenie skalą podatkową decydowali się najczęściej podatnicy, którzy rozważali remonty wynajmowanych wydzierżawianych lokali, a rozliczenie w ten sposób dawało możliwość podatkowego aktywowania wydatków na ten cel. Proponowana regulacja może negatywnie wpłynąć na stan lokali podlegających najmowi – ostrzega Sebastian Juszczak.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych