PZFD przedstawił propozycje regulacji dotyczących REIT-ów

Polski Związek Firm Deweloperskich został włączony jako ekspert zewnętrzny do Międzyresortowego Zespołu powołanego do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości. Oto propozycje rozwiązań, które zdaniem PZFD powinny zostać wprowadzone, żeby rynek REIT-ów w Polsce rozwijał się prawidłowo.

Autor: housemarket.pl 19 sierpnia 2021 08:05

- Celem jaki należy stawiać przed REIT-ami jest budowanie „drugiej emerytury” dla milionów polskich inwestorów indywidualnych, aby krótszą drogą, osiągnąć ten sam cel, do którego po latach doszły rynki dojrzałe. Najstarszy w tym gronie rynek Stanów Zjednoczonych po ponad 60 latach funkcjonowania, przeszedł drogę od pasywnych inwestorów quasi funduszy inwestycyjnych do wyspecjalizowanych, efektywnych podmiotów zarządzających wyselekcjonowanym portfelem nieruchomości czynszowych - komentuje Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

W efekcie ponad 145 mln Amerykańskich inwestorów jest już (pośrednio lub bezpośrednio) akcjonariuszami US-REIT-ów. W 2019 roku US-REITs wypłaciły w postaci dywidendy ponad 111 mld USD uzyskanych z wynajmu ponad 513 tys. nieruchomości. By można było mówić o tego typu zyskach na polskim rynku Polski Związek Firm Deweloperskich między innymi rekomenduje wprowadzenie spółki prawa handlowego jako formy organizacyjnej dla polskich REIT-ów. Takie rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo akcjonariuszom, czyli indywidualnym inwestorom.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W naszej ocenie to Komisja Nadzoru Finansowego powinna wydawać licencję i pełnić nadzór nad REIT-ami. Uważamy też, że powinien zostać nałożony obowiązek upublicznienia REIT-ów na dowolnej giełdzie papierów wartościowych w EU lub EOG w okresie 3 lat od otrzymania licencji. Powinna również istnieć możliwość dopuszczenia ich na rynkach alternatywnych, w tym zagranicznych – dodaje Konrad Płochocki z PZFD.

Polski Związek Firm Deweloperskich zarekomendował również by istniała możliwość inwestowania w szeroki wachlarz nieruchomości.

– Uważamy, że inwestorzy indywidualni nie powinni mieć ograniczeń, co do inwestowania w ten produkt. Również nie powinno być ograniczeń dla firm wspólnego inwestowania, brak ograniczeń, co do struktury akcjonariatu, jak również brak ograniczeń, co do przedmiotów, które mogą inwestować w REIT-y - mówi Konrad Płochocki.

Rekomendujemy też szeroki zakres przedmiotowy co do rodzajów nieruchomości, w których najem można byłoby inwestować w polskim systemie. Jak również ograniczenie zaangażowania podmiotów typu REIT w działalność deweloperską.

- Uważamy, że REIT-y powinny mieć ograniczoną możliwość działalności deweloperskiej, do 20-25 proc. wartości aktywów. Taka działalność powinna być prowadzona wyłącznie w spółkach celowych w których REIT kontroluje strukturę właścicielską – dodaje Konrad Płochocki.

PZFD rekomenduje również ograniczenie zadłużenia podmiotów inwestujących w najem nieruchomości. Ograniczenie w zaciąganiu długu m.in. podnosi jakość zarządzania oraz zwiększa zaufanie do całego sektora.

 

 

 

 

1. Ograniczenia zadłużenia podmiotów inwestujących w najem nieruchomości
a. W materiale uzasadniono, że wprowadzenie górnego limitu dla dźwigni finansowej zmniejszy zjawisko zachowania hazardowego, przyczyni się do bezpieczeństwa akcjonariuszy i zmniejszenia ryzyka niewypłacania dywidendy. Ograniczenie w zaciąganiu długu podnosi jakość zarządzania, zmniejsza skalę problemów agencji, redukuje asymetrię informacji, podnosi stopień ładu korporacyjnego oraz zwiększa zaufanie do sektora. Wobec tego zaproponowano następujące ograniczenia:
a. wprowadzenie limitu zadłużenia się REIT-ów do poziomu 60% aktywów ogółem
b. w limit wchodzi także zadłużenie spółek zależnych (ale pożyczki od spółek matek wyłączone z tego limitu).

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych