Rachunki za mieszkanie niższe niż przed rokiem

Tańszy gaz i opał dają nadzieję na niższe rachunki za „dach nad głową”. Studzą je jednak statystyki GUS, bo choć jest taniej niż rok temu, to tylko o jeden procent.

Autor: HouseMarket.pl 12 sierpnia 2016 16:07

Lipiec był siódmym z rzędu miesiącem, w którym koszty utrzymania mieszkań powinny być niższe niż rok wcześniej – wynika z najnowszej publikacji GUS.

- Warto podkreślić, ze z takim zjawiskiem Polacy mogli się wcześniej nie spotkać. Niemniej, ekonomiści mówili o deflacji już 18 miesięcy zanim zjawisko to faktycznie zaczęło też dotykać sfery wydatków na mieszkanie, a do tego skala zmian jest kosmetyczna – tłumaczy Bartosz Turek z Lion’s Banku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na utrzymanie „dachu nad głową” statystyczny obywatel wydaje o jeden procent mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem – donosi GUS.

Z najnowszej publikacji GUS wynika, że w lipcu br. mniej niż przed rokiem trzeba było płacić za dobra i usługi w ponad połowie kategorii (6 z 10). Najmocniej staniały: transport (7,1 proc. r/r), odzież i obuwie (4,7 proc. r/r) oraz rekreacja i kultura (2,3 proc. r/r).

Na drugim biegunie uplasowały się restauracje i hotele oraz inne towary i usługi, za które w czerwcu trzeba było płacić o ponad jeden procent więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Ogólnie rzecz biorąc dobra i usługi są dziś tańsze o 0,9 proc. niż przed rokiem. Niniejszym już 25 miesiąc z rzędu urząd poinformował o deflacji w Polsce.

 Taniej już było?

 Z malejących cen ubrań czy taniego paliwa nie będziemy się jednak cieszyć wiecznie. Zgodnie z prognozami do końca deflacji jest w Polsce bliżej niż dalej. Potwierdza to najnowszy odczyt Wskaźnika Przyszłej Inflacji przygotowany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC.

Sierpniowy odczyt sugeruje już dziesiąty z rzędu wzrost. Do tego dochodzi lipcowa publikacja projekcji inflacji NBP, która sugeruje, że najprawdopodobniej z deflacją pożegnamy się już w ostatnim kwartale br.

 Utrzymanie mieszkań zaczęło tanieć

 Od początku roku do grona taniejących dóbr i usług dołączyły te skupione w bardzo ogólnej kategorii mieszkanie. Zawiera ona m.in. koszty eksploatacyjne, wywozu śmieci, kanalizacji czy dostarczenia energii i wody, czynsze najmu, a także materiały wykończeniowe i wyposażenie nieruchomości.

Porównując ceny w tych kategoriach GUS oszacował, że w lipcu 2016 roku poziom cen spadł o jeden procent (r/r). Dokładniejsze dane są dostępne za czerwiec. Wynika z nich, że w ciągu 12 miesięcy staniały: opał, gaz, energia elektryczna, AGD i wyposażenie mieszkań.

- Korzystając z najświeższych danych, można oszacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 865,2 zł miesięcznie. Wynik ten w perspektywie roku zmalał, choć jedynie o 7 zł. – wylicza Bartosz Turek z Lion’s Banku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych