Rada Przedsiębiorczości apeluje do prezydenta o weto do ustawy podatkowej Polskiego Ładu

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy podatkowej Polskiego Ładu m.in. z powodu naruszenia trybu prowadzenia konsultacji społecznych - poinformowała rada w piątkowym komunikacie.

Autor: Pap 05 listopada 2021 11:43

"W obliczu jaskrawego naruszenia wywodzonej z Konstytucji zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, oraz w związku z naruszeniem trybu prowadzenia konsultacji społecznych w Radzie Dialogu Społecznego, apelujemy do Pana Prezydenta o zawetowanie ustawy podatkowej z tzw. Polskiego Ładu" - napisano.

Według Rady Przedsiębiorczości ustawa ta stanowi jedną z największych zmian podatkowych ostatnich 30 lat, a proponowane przepisy zawierają ponad 100 nowych rozwiązań podatkowych zawartych w nowelizacji dwudziestu sześciu ustaw.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Tak rozległe zmiany powinny być przygotowane w ramach szerokiego dialogu, popartego pogłębioną analizą skutków projektowanych zmian, a także wprowadzane z długim vacatio legis - pozwalającym przedsiębiorcom i firmom przygotować się na wchodzące w życie zmiany" - czytamy w komunikacie.

Jak dodają przedsiębiorcy, chcą oni uczciwie płacić podatki, jednak powinny one być możliwie proste i przejrzyste.

"Tymczasem, niska jakość wprowadzanych przepisów oraz wątpliwości interpretacyjne jeszcze bardziej zwiększą niepewność w prowadzeniu działalności gospodarczej. Państwo nie powinno wykorzystywać swojej dominującej pozycji w procesie legislacyjnym i zastawiać na podatników pułapek w postaci niejasnych przepisów prawa" - dodano.

Zdaniem Rady Przedsiębiorczości, w przypadku tak licznych zmian, jakie przewiduje Polski Ład, podatnicy będą mieli na przygotowanie się do nich mniej niż dwa miesiące i w dodatku będą to miesiące przypadające na bardzo wymagający dla każdej firmy okres przełomu roku.

Według rady, odmowa podpisu pod ustawą będzie sygnałem świadczącym o poczuciu odpowiedzialności za przyszłość rozwoju gospodarczego kraju i szansą na rozpoczęcie procesu legislacyjnego na nowo, bez zupełnie niezrozumiałej presji czasowej.

Radę Przedsiębiorczości tworzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych