Rada Warszawy wniesie skargę ws. nazwy ulicy Warsowin

Podczas czwartkowej sesji, radni zadecydowali o wniesieniu skargi na decyzję wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, który zakwestionował uchwale o nadaniu nazwy "Warsowin" ulicy na Włochach. Wojewoda swoją decyzję uzasadniał tym, że jej nazwa jest niezgodna z zapisami Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Autor: PAP 20 stycznia 2022 12:49

O nadanie krótkiej uliczce nazwy "Warsowin" wnioskowali sami mieszkańcy Okęcia. W listopadzie ubiegłego roku Rada Warszawy zgodziła się na to i Zarząd Dróg Miejskich ustawił tam odpowiednie tabliczki z nazwa ulicy. 21 grudnia wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały Rady Warszawy. Decyzję uzasadniał tym, że "wyróżnienie w nazewnictwie warszawskich ulic producenta m.in. win i miodów pitnych wyłącznie z uwagi na jego lokalizację i przedmiot działalności nie ma waloru wychowawczego oraz kształtującego lub wzmacniającego postawę promującą abstynencję".

"Nie podważając kompetencji pana wojewody do stwierdzenia zgodności z prawem uważamy, że w tej sprawie uzasadnienie stwierdzenia nieważności uchwały jest co najmniej dyskusyjne. To jest chyba pierwszy przypadek, w którym uchwała nazewnicza jest uchylana z ustawy o wychowaniu w trzeźwości. W uzasadnieniu pan wojewoda stwierdza, że propaguje zachowania, którym ta ustawa ma przeciwdziałać. Z tą logiką to np. w przypadku ulicy Browarnej też można by było dokonać takiej interpretacji" - powiedział podczas czwartkowej sesji szef radnych klubu PO Jarosław Szostakowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Uważamy, że nazwa nawiązująca do tradycji lokalnej jest akceptowalna. Sama nazwa jest na tyle interesująca, żeby zachować ją w przestrzeni miejskiej. Dlatego uważamy, że sprawa powinna podlegać rozstrzygnięciu przez sądy administracyjne. Wydaje się, że uzasadnienie jest na tyle kontrowersyjne, że może stanowić precedens w przyszłości" - dodał Szostakowski.

Propozycja została poddana pod głosowanie. Za przyjęciem uchwały głosowało 52 radnych, 1 osoba była przeciw, wstrzymało się 5 osób. Stołeczni radni przyjęli uchwałę w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody mazowieckiego.

Stołeczne Zakłady Spożywczo-Winiarskie "Warsowin" powstały w 1953 roku z połączenia kilkudziesięciu małych wytwórni prywatnych oraz kilku spożywczych przedsiębiorstw terenowych. W rozrzuconych po różnych częściach Warszawy zakładach produkowały miody pitne, ocet, musztardę i wina owocowe. To własne wina owocowe były produkowane w zakładzie na Okęciu. W 1996 r. wytwórnia win została zlikwidowana.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych