Radom: straż Miejska kontrolowała stan powietrza za pomocą drona

Straż Miejska w Radomiu rozpoczęła kontrole stanu powietrza przy użyciu drona wyposażonego w specjalistyczną aparaturę. Urządzenie pobiera próbki dymu wydobywającego się z komina, dzięki czemu możliwe jest wykrycie przypadków spalania w piecach np. odpadów.

Autor: Pap 27 stycznia 2020 08:06

Zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor zapowiedział w piątek, że kontrole przy użyciu drona będą prowadzone codziennie. "Będziemy m.in. szczegółowo sprawdzać mapy Airly, które pokazują nam, gdzie w mieście występują największe zanieczyszczenia powietrza" - poinformował Sambor.

Dodał, że w przypadku, gdy dron wykryje nieprawidłowości, automatycznie strażnicy przystępują do kontroli. Patrol Straży Miejskiej jest wyposażony w przyrządy potrzebne do zbadania paleniska w konkretnym budynku. "Sprawdzamy, czym było palone w piecu. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, pobieramy próbki popiołu, które potem przesyłamy do specjalistycznego badania" - zaznaczył Sambor.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Za spalanie w palenisku odpadów i substancji szkodliwych grozi mandat w wysokości 500 zł.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski powiedział, że liczy na to, iż dron będzie stanowił istotny element walki o czyste powietrze w mieście. "Mam nadzieję, że urządzenie to rzadziej wykorzystywane będzie jako narzędzie do karania mieszkańców Radomia, a bardziej będzie uwrażliwiał mieszkańców i mobilizował do tego, by korzystać z paliw wyższej jakości" - stwierdził Witkowski.

Dron wraz z całym wyposażeniem kosztował ok. 100 tys. zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych