Radom z nowoczesnym system oczyszczania spalin w dwóch ciepłowniach

Radom będzie miał wkrótce bardziej ekologiczne źródła ciepła. Miejska spółka RADPEC, zajmująca się wytwarzaniem i przesyłaniem ciepła, buduje nowoczesny system oczyszczania spalin w dwóch radomskich ciepłowniach – poinformował w czwartek prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Autor: PAP 25 listopada 2021 16:48

Modernizacja ciepłowni polega na wyposażeniu kotłów w instalacje redukcji związków siarki i azotu w spalinach oraz zwiększeniu wydajności instalacji odpylania. Dzięki realizowanej inwestycji radykalnie ma się obniżyć emisja gazów i pyłów do powietrza: dwutlenku siarki - siedmiokrotnie, tlenków azotu - dwukrotnie oraz pyłów - ponad pięciokrotnie.

Prezydent Radomia zauważył, że to bardzo istotna inwestycja, m.in. dlatego, że RADPEC dostosowuje się do rygorystycznych norm unijnych. Dzięki niej ciepłownie Południe i Północ spełnią wymogi prawne wynikające z Dyrektywy IED i Konkluzji BAT, dotyczących wartości emisyjnych, które zostały określone w pozwoleniach zintegrowanych dla obu ciepłowni.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Duże pieniądze, które inwestujemy, przełożą się także na poprawę jakości powietrza, a to jeden z głównych czynników wpływających na komfort życia w naszym mieście" - zaznaczył Witkowski.

W ciepłowni Południe zakończyły się już prace przy budowie instalacji oczyszczającej dla pierwszych trzech kotłów i rozpoczął się jej rozruch. "W lutym lub marcu planujemy przeprowadzenie ostatecznych prób w ruchu ciągłym, a następnie instalacja zostanie oddana do normalnego użytkowania" - zapowiedział prezes RADPEC-u Tomasz Nita. Równocześnie trwa realizacja podobnej inwestycji w ciepłowni Północ, a następnej kolejności powstanie także kolejna część instalacji na Potkanowie.

Spółka RADPEC może funkcjonować w obecnym stanie technicznym tylko do końca 2022 r. Planowana inwestycja pozwoli na funkcjonowanie obu ciepłowni zgodnie z nowymi przepisami środowiskowymi, gwarantując radomianom bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz stabilny i ekologiczny system ciepłowniczy.

Cała inwestycja ma kosztować ok. 169 mln zł, z czego 150 mln zł będzie pochodziło z kredytu bankowego, a ok. 19 mln zł to wkład własny.

Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej RADPEC jest właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej. Ma ona 176,4 km długości i dostarcza ciepło do 1077 węzłów cieplnych. Produkowane ciepło systemowe dostarczane jest do budynków mieszkalnych, instytucji, obiektów użyteczności publicznej i zakładów przemysłowych. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Gmina Miasta Radomia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych