Rafał Wojtyna, RWP Development: Miasto to wielki plac budowy

Rafał Wojtyna, dyrektor zarządzający RWP Development, mówi o sytuacji na lubelskim rynku mieszkaniowym.

Autor: Housemarket.pl 07 marca 2021 19:20

Ogólnopolska sytuacja na rynku mieszkaniowym

Nie da się ukryć, że ceny mieszkań w Polsce rosną. Pandemia i kryzys nie wyhamowują obecnie tego wzrostu. Jak wynika z danych NBP, w czwartym kwartale 2020 roku ceny na rynku pierwotnym wzrosły o 7,5 proc., natomiast mieszkania z rynku wtórnego podrożały o 5,6 proc. Początek bieżącego roku to kontynuacja tego trendu.

Skąd biorą się te wzrosty? Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, niskie stopy procentowe, które sprawiły, że z jednej strony kredyty stały się tańsze, a z drugiej spowodowały, że trzymanie gotówki w banku stało się mało opłacalne. To z kolei napędziło popyt na mieszkania, które od zawsze są synonimem bezpiecznej i pewnej lokaty gotówki. Do tego sytuacja na rynku pracy pozostała całkiem niezła (oczywiście poza branżami najmocniej dotkniętymi pandemicznymi restrykcjami), bezrobocie nie wzrosło drastycznie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecnie analizując sytuację w poszczególnych miastach nie zauważa się nigdzie spadków cen na rynku pierwotnym, a w niektórych wręcz odwrotnie – rekordowe poziomy cen średnich. Podobnie wygląda stan rzeczy na rynku wtórnym, chociaż nie tak spektakularnie. To co istotne - to tempo wzrostu cen w wielkich i mniejszych miastach. Te drugie zaliczają szybszy wzrost. I tak w w Lublinie ceny wzrosły o 15 proc. rok do roku, Zielonej Górze - o 14 proc. i Kielcach - o 12 proc.

Lublin – boom mieszkaniowy

Lublin to obecnie mekka budownictwa mieszkaniowego w kraju. Nowe mieszkania cieszą się tu ogromnym i niesłabnącym powodzeniem. To miasto to wielki plac budowy. Od Centrum aż po obrzeża, gdzie buduje się najwięcej.

Z danych GUS wynika, że przez dziewięć miesięcy 2020 roku w województwie lubelskim oddano do użytkowania ok 5500 mieszkań, z czego prawie połowa w samym Lublinie. To o ponad 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Nowych lokali przebywa a apetyt na nie nie maleje.

Przykładem jest tu nasza lubelska inwestycja Apartamenty Poligonowa, której wszystkie etapy uruchomiliśmy zaledwie w przeciągu 6 miesięcy. Powodem przyspieszania jej kolejnych odcinków było (i jest) ogromne zainteresowanie przyszłych mieszkańców. Puszczenie trzech etapów razem to nie lada wyzwanie, jednakże przy sprawdzonym i doświadczonym generalnym wykonawcy – możliwe do zrealizowania.

Indeks Cen Transakcyjnych na lubelskim rynku mieszkaniowym rośnie, podobnie zresztą jak w całej Polsce. Napędzają go popyt, drożejące materiały budowlane i koszty pracy. Pomimo tego, że ceny mieszkań w Lublinie są stosunkowo wysokie to kupno mieszkania jest tu wciąż zyskowną inwestycją. Wzięcie kredytu na korzystnych warunkach, kupno mieszkania i wynajęcie go by spłacał zobowiązanie wobec banku – to obecnie bardzo popularne rozwiązanie.

Rynek wciąż się nie nasycił i ciężko powiedzieć kiedy tak się stanie. Póki co kupujący nie odpuszczają i boom na mieszkania w Lublinie trwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych