Rafał Wojtyna: sytuacje wyjątkowe uczą ostrożności

Na rynku pierwotnym nie ma kryzysu, jednakże sytuacje wyjątkowe uczą gotowości na trudny czas. Zintensyfikowaliśmy zakupy gruntów pod przyszłe budowy, a budowę inwestycji dzielimy obecnie na etapy, nie realizujemy ich już w całości - powiedział Rafał Wojtyna, dyrektor zarządzający RWP Development i RWJ Development.

Autor: housemarket.pl 25 listopada 2020 08:10

Jak oceniają Państwo pierwsze trzy kwartały 2020 roku?

Rzeczywistość pandemiczna w drugim kwartale br. zahamowała płynność działań we wszystkich sektorach gospodarki. Dotknęła ona również budownictwo. Obecnie śmiało możemy powiedzieć, że zainteresowanie mieszkaniami odbudowało się do okresu sprzed pandemii. Polacy w zakupie mieszkania upatrują bowiem namacalne zabezpieczenia - to swoista bezpieczna przystań dla kapitału. Dodatkowym czynnikiem motywującym nabywczo są rekordowo niskie stopy procentowe. Teraz dużą siłę popytu redukuje jedynie rygorystyczne podejście banków do udzielenia kredytów. Mówimy tu o zaostrzeniu polityki kredytowej, czyli podniesieniu wymaganego poziomu wkładu własnego, marży oraz ograniczeniu zdolności kredytowej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czy sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce jest stabilna? Czy to dobry moment na zakup mieszkania?

Aktualne realia mogą stanowić bodziec dla tych, którzy chcą bezpiecznie zachować swój kapitał w niepewnym czasie. Stąd też wyjściem z niepewnej sytuacji jest właśnie inwestycja zgromadzonych środków na depozytach bankowych w zakup nieruchomości. Analizując ostatni okres sprzedaży naszych realizacji - Apartamenty Sienkiewicza i Apartamenty Poligonowa - potwierdzam tezę, że rynek nieruchomości mieszkaniowych powrócił do okresu sprzed pandemii, a największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki oraz mieszkania z ogródkami i tarasami. Jak wspominałem już wcześniej to banki istotnie zaostrzyły politykę kredytową - stając się tym samym problemem zarówno dla klientów jak i deweloperów - ponieważ wydłużyła się procedura kredytowa oraz wymogi. Jednak przy tak niskich stopach procentowych oraz wysokiej inflacji zakup mieszkania jest bez wątpienia atrakcyjną lokatą kapitału. Podsumowując - to dobry czas na zakup mieszkania.

Czy przygotowują się Państwo na ewentualność dłuższych zawirowań na rynku?

Zarówno w okresie zwiększonych obostrzeń jak i teraz prace budowlane w naszych inwestycjach postępowały i postępują zgodnie z harmonogramem. Nie odczuliśmy wcześniejszych zawirowań podczas ich realizacji. Jednakże sytuacje wyjątkowe uczą nas ostrożności i gotowości na trudny czas i tzw. oczekiwanie nieoczekiwanego. Zatem po pierwsze zintensyfikowaliśmy zakupy gruntów pod przyszłe budowy, a po drugie inwestycje dzielimy obecnie na etapy, nie realizujemy ich już w całości.

Nad czym Państwo aktualnie pracują?

Apartamenty Sienkiewicza i Apartamenty Poligonowa to nasze aktualne realizacje. Inwestycja przy ulicy Sienkiewicza 44 to wysokiej jakości projekt mieszkaniowy zlokalizowany w centrum Grodziska Mazowieckiego pod Warszawą - to kameralny, elegancki trzypiętrowy budynek z windą o oryginalnej architekturze i wyjątkowej kompozycji przestrzennej, który powstaje z myślą o stworzeniu wyjątkowej przestrzeni do życia i pracy. Budowa wystartowała w październiku 2019 r. a jej zakończenie zaplanowaliśmy na czerwiec 2021 r.

Obecnie pracujemy również przy I i II etapie inwestycji Apartamenty Poligonowa. Realizacja odbywa się w Lublinie, i tam też powstaje 4-kondygnacyjny, wielorodzinny budynek mieszkalny, będący synonimem nietuzinkowego designu i nowoczesnych rozwiązań mających zapewnić komfort i wygodę mieszkańcom. Na każdym etapie inwestycji oddamy 41 mieszkań różnej wielkości o powierzchniach od 33,88 mkw do 117,81 mkw. Obecnie przygotowujemy III etap tej inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych