Raport: pojazdy elektryczne zdominują 70 procent europejskiego rynku w 2040 roku

Pojazdy elektryczne w 2040 r. zdominują 70 proc. europejskiego rynku - podano w raporcie Element Energy i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Do rozwoju elektromobilności ma się przyczyniać m.in. obniżenie cen akumulatorów - wskazano.

Autor: PAP 17 maja 2022 13:10

Raport "Elektromobilność - Czy to jedyna droga?" przewiduje, że od 2025 r. popyt wśród europejskich nabywców nowych samochodów na pojazdy całkowicie elektryczne (BEV), który w 2020 r. stanowił ok. 5 proc., przewyższy inne układy napędowe. Do roku 2030 ma on osiągnąć poziom ok. 50 proc., a do 2040 r. ok. 70 proc. - poinformowały we wtorek Element Energy i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

Według autorów opracowania popyt na klasyczne hybrydy (HEV) osiągnie szczyt w 2024 r. i spadnie poniżej 10 proc. do 2040 r. W przypadku hybryd typu plug-in (PHEV) popyt do 2025 r. ma wzrosnąć do 20 proc. napędzany spadającymi cenami akumulatorów, a następnie do 2050 r. zmniejszyć się do 10 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe pozostaje niezmiennie cena pojazdu, którą w głównej mierze determinuje koszt akumulatorów trakcyjnych" - wskazał dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur, cytowany w informacji. Jak dodał, eksperci oczekują, że ceny tych komponentów będą nadal spadać zgodnie z trendem obserwowanym od 2010 r.

"Z raportu wynika, że koszty produkcji pojazdów BEV zostaną obniżone o 25 proc., a do 2028 r. ceny zakupu dla wszystkich segmentów samochodów zrównają się. Ma na to wpływ m.in. obniżenie kosztów produkcji baterii" - wskazał Mazur. "W latach 2010-2021 koszt jednej kWh (akumulator litowo-jonowy) spadł o 89 proc., a w latach 2020-2030 możemy oczekiwać kolejnych spadków o 58 proc., co w połączeniu z unijnymi i lokalnymi regulacjami może przyczynić się do gwałtownego rozwoju elektromobilności" - ocenił Mazur.

Według prognoz Element Energy w najbliższych latach można oczekiwać, że polski rynek będzie rozwijał się z podobną tendencją jak hiszpański, włoski, brytyjski czy francuski. "Przewiduje się, że do 2025 r. popyt na BEV będzie większy niż na jakikolwiek inny układ napędowy, a do 2035 r. osiągnie między 54 proc. a 91 proc. całkowitego popytu na nowe samochody, w zależności od rynku" - stwierdzono w raporcie.

W informacji przywołano również dane z opracowanej przez PSPA najnowszej edycji cyklicznego raportu "Polish EV Outlook", z których wynika, że udział nowych BEV wyniesie w Polsce 13,9 proc. w 2025 r. Jak przypomniano, potencjał wzrostu tego segmentu odnotowywano już we wcześniejszych latach. W 2021 r. na krajowym rynku zarejestrowano prawie dwukrotnie więcej samochodów całkowicie elektrycznych niż w roku 2020 r. i niemal czterokrotnie więcej niż w 2019 r. - wskazano.

Według prezesa PZPA flota samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce będzie stale się powiększać. "Pod względem poziomu popytu nie pozostajemy w tyle za resztą Europy. W tym zakresie nie możemy oczywiście oczekiwać wolumenów sprzedażowych zbliżonych do poziomu przykładowo Francji czy Wielkiej Brytanii, gdzie w 2020 r. sprzedawano ponad 1,5 mln nowych samochodów podczas gdy w Polsce było to ok 0,4 mln sztuk" - zaznaczył.

Mazur zaznaczył, że dane prezentowane w raporcie to stosunki procentowe ogólnej sprzedaży, zatem wyniki końcowe w naszym kraju będą kilkukrotnie mniejsze stosownie do parku nowo rejestrowanych pojazdów. Jak dodał, do ankiet przystąpiło ponad 14 tys. respondentów, którzy są nabywcami wyłącznie nowych samochodów. Łącznie zebrano ponad 112 tys. odpowiedzi, na podstawie których dokonano 35 wariantowych analiz dla każdego badanego rynku.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa w Polsce organizacja branżowa zajmującą się kreowaniem rynku zrównoważonego transportu, zrzeszająca ponad 170 przedsiębiorstw z całego łańcucha wartości w elektromobilności. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych