Recykling znany był już w starożytnym budownictwie

Mozaikę podłogową z antycznej luksusowej willi usytuowanej nad brzegiem Morza Śródziemnego wykonano ze szkła z odzysku – piszą naukowcy na łamach „Heritage Science”.

Autor: PAP 29 lipca 2022 09:48

Ruiny willi znajdują się w dawnym Halikarnasie (dzis. Bodrum w Turcji). Ozdobą luksusowej willi, położonej nad samym morzem, była mozaika podłogowa. Właścicielem posiadłości był niejaki Charidemos, ona sama zaś została wybudowana w połowie V w. n.e.

Najnowsze analizy chemiczne niektórych kostek mozaiki za pomocą spektrometru masowego dowodzą, że szkło użyte do jej wykonania pochodziło z odzysku. Willę odkryto w połowie XIX w., później, w latach 90. XX w., prowadzono w niej po raz drugi prace archeologiczne. Jak widać jednak, zabytek ciągle skrywa tajemnice.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Badania, które stały się podstawą najnowszej publikacji, prowadzone były przez zespół pod kierunkiem Kaare Lund Rasmussena z Uniwersytetu Południowej Danii. Badaniom poddano 19 kostek z mozaiki.

Mozaiki przedstawiają m.in. sceny mitologiczne, w tym uprowadzenie Europy przez Zeusa pod postacią białego byka, a także postać Afrodyty wyłaniającą się z morza.

Naukowcy uważają, że wraz ze schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego niektóre szlaki handlowe wygasały i trudniej było sprowadzić materiały, dlatego starano się powtórnie używać surowców miejscowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych