REIT-y obejmą mieszkania na wynajem

Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu. Dokument ma znieść bariery wejścia na rynek nieruchomości komercyjnych na wynajem i zrównuje sytuację podatkową drobnych inwestorów indywidualnych z dużymi instytucjonalnymi.

Autor: HouseMarket.pl 29 maja 2017 09:00

Projektowana ustawa ma na celu zwiększenie atrakcyjności podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem oraz zwiększenie zaangażowania krajowego kapitału prywatnego na tym rynku.

Istotę wprowadzanego szczególnego statusu spółek rynku wynajmu nieruchomości, jako spółek prowadzących działalność na rynku nieruchomości komercyjnych, stanowi zwolnienie podatkowe, które zmierza do eliminacji podwójnego opodatkowania dochodów i przychodów związanych z najmem nieruchomości – na poziomie spółki jako właściciela nieruchomości oraz na poziomie osoby fizycznej jako akcjonariusza.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dochody uzyskane z udziału w zyskach spółki rynku wynajmu nieruchomości  (dywidendy, zaliczki na dywidendę) podlegałyby zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym. Zwolnienie to dotyczyłoby zarówno podatników podatku CIT jak i podatku PIT. Dochody spółek rynku wynajmu nieruchomości i ich spółek zależnych - niepomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonywane od wynajmowanych nieruchomości - podlegałyby opodatkowaniu stawką w wysokości 8,5 proc. uzyskanych z tego źródła dochodów.

Jak niedawno informował prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz, projekt REIT-ów zostanie wprowadzony po to, aby część z 800 mld zł, które dziś leżą uśpione na depozytach bankowych osób fizycznych, przekierować na inwestycje mieszkaniowe.

50 mln zł kapitału zakładowego

Dokument wskazuje m.in., że REIT-y muszą mieć kapitał zakładowy na poziomie nie niższym niż 50 mln zł. Spółki będą miały obowiązek corocznej wypłaty dywidendy na poziomie nie niższym niż 90 proc. zysku za ostatni rok obrotowy. Ich portfolio musi liczyć co najmniej trzy nieruchomości.

„Polski rynek wynajmu nieruchomości komercyjnych zdominowany jest przez podmioty zagraniczne. Często korzystają one z preferencji, przyznawanych przez prawodawstwo krajów ich siedziby, a związanych ze szczególnym statusem podatkowym, jako tzw. spółki typu REIT. W Polsce brak analogicznych rozwiązań, dlatego uzasadnione jest przypuszczenie, że wprowadzenie instytucji o podobnym charakterze umożliwi usunięcie słabości krajowego rynku wynajmu nieruchomości komercyjnych – dominacji inwestorów zagranicznych i braku zaangażowania inwestorów detalicznych” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Według autorów zmiana tego stanu pozwoliłaby na upowszechnienie inwestycji na rynku nieruchomości, w szczególności wśród inwestorów indywidualnych.

Atrakcyjny profil ryzyka

„Inwestowanie w spółki operujące na rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem jest atrakcyjne nie tylko dla inwestorów instytucjonalnych, ale również dla inwestorów detalicznych, z uwagi na atrakcyjny profil ryzyka bazujący na wysokiej jakości nieruchomościach oraz wypłacane dywidendy” – przekonują autorzy projektu.

Skutkiem będzie również, jak się oczekuje, wsparcie rozwoju polskiego rynku kapitałowego, przede wszystkim w wyniku powiązania preferencji podatkowych z wymogiem dopuszczenia akcji spółki rynku wynajmu nieruchomości do obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Projektowane zmiany jedynie wyrównają szanse wewnątrz Unii Europejskiej, gdzie w wielu państwach członkowskich od pewnego już czasu funkcjonują spółki typu REIT. Jako pierwsza w Europie instytucję tę wprowadziła w 1969 r. Holandia, a następnie Belgia, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i inne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych