REIT-y otworzą drzwi do inwestycji na rynku najmu

W Polsce rynek REIT-ów jest wciąż w powijakach. Sytuację tę może zdynamizować wprowadzenie możliwości inwestowania w mieszkania za pośrednictwem REIT-ów - uważa Michał Sapota, prezes Murapolu, prelegent Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Autor: HouseMarket.pl 11 maja 2017 08:50

Atrakcyjność inwestycyjną nieruchomości dostrzegają inwestorzy na całym świecie.

- Poprzez to narzędzie na rynku mieszkań na wynajem mogą pojawić się zarówno duże instytucje - typu banki, TFI czy ubezpieczyciele, jak też mali inwestorzy, którzy zyskają dodatkową możliwość zdywersyfikowania swoich inwestycji i rozszerzenia portfeli o nieruchomości przynoszące stabilny zysk w długim terminie. Widzę także możliwość pojawienia się nowej grupy inwestorów ze środkami, które dziś są uśpione i z małym lub żadnym doświadczeniem w inwestowaniu - uważa prezes Murapolu. - To także ciekawa opcja dla osób, które dostrzegając atrakcyjność inwestycyjną nieruchomości mieszkaniowych, dzisiaj bezpośrednio lokują w nich swoje oszczędności, biorąc na siebie wszystkie obciążenia związane z zarządzaniem wynajmowanymi lokalami.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zdaniem Michała Sapoty REIT-y dadzą im możliwość inwestowania w mieszkania, które będzie znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze. - Biorąc powyższe pod uwagę, jestem przekonany, że inwestorzy szybko dostrzegą zalety lokowania kapitałów w REIT-y i instytucje te będą dysponowały dużymi środkami na zakupy mieszkań. Zgłaszany przez nie popyt na lokale będzie napędzał produkcję u deweloperów - mówi. - Na tej podstawie można spodziewać się w przyszłości dalszego poprawiania już teraz rekordowych wyników sprzedaży firm deweloperskich. Należy podkreślić, że wzrost branży deweloperskiej pociągnie za sobą rozwój wszystkich innych współpracujących z nią, w tym budowlanej, okołobudowlanej, wykańczania wnętrz, AGD.

Reasumując, uwzględnienie w ustawie o REIT-ach możliwości inwestowania w mieszkania korzystnie wpłynie na wiele sektorów polskiej gospodarki. - Jako Murapol czekamy na ostateczny kształt tej ustawy, licząc że zostanie rozszerzona o możliwość inwestowania w nieruchomości mieszkaniowe - deklaruje Michał Sapota. - Przyjmując, że zgodnie z deklaracjami MF, prace legislacyjne potrwają do końca roku, dajemy sobie kwartał na uruchomienie REIT-a, licząc od dnia wejścia w życie ustawy.

11 maja Michał Sapota weźmie udział w sesjach "REIT po polsku – jak zarabiać na nieruchomościach komercyjnych" oraz "Mieszkanie Plus" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych