Rekordowe półrocze na rynku mieszkaniowym

Kilkuprocentowy wzrost sprzedaży mieszkań i rosnąca podaż nowych lokali – to bilans pierwszego półrocza 2016 roku na rynku nieruchomości. Jak długo utrzyma się ta hossa?

Autor: HouseMarket.pl 07 września 2016 00:00

W drugim kwartale nastąpił 5-procentowy wzrost sprzedaży mieszkań w największych polskich aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź) – wynika z opracowania firmy doradczej REAS. Łącznie od początku roku sprzedano ponad 29 tys. lokali. Jedną z przyczyn wysokiego popytu mogła być stosunkowo stabilna sytuacja na rynku mieszkaniowym.

W niektórych miastach w lipcu ceny za mkw. tylko delikatnie drgnęły w górę, a w Łodzi, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu odnotowano nawet nieznaczne obniżki cen. Dla przykładu, w Krakowie średnia cena na rynku pierwotnym wynosiła w lipcu ok. 6,9 tys. zł., natomiast w czerwcu mkw. był wart średnio ponad 7 tys. zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Coraz większy wybór na rynku

Rosnący popyt na własne „M” spowodował większą aktywność deweloperów. Jak podaje REAS, w drugim kwartale o 30 proc. wzrosła liczba lokali wprowadzonych na rynek. Z kolei GUS wskazuje, że w pierwszym półroczu 2016 roku oddano do użytkowania o 15 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem.

W efekcie, nabywcy mieszkań byli w komfortowej sytuacji. – Przy stosunkowo stabilnych cenach, mieli większy wybór mieszkań – ocenia Marek Szmolke, prezes krakowskiej firmy deweloperskiej i wykonawczej START. – Ta tendencja była zauważalna również w naszej firmie. W pierwszym półroczu rozpoczęliśmy sprzedaż kolejnego etapu Słonecznego Wzgórza, a także ukończyliśmy inwestycję Pod Kasztanami– dodaje.

Bessy w mieszkaniówce nie będzie

Chociaż jak podaje GUS, w pierwszym półroczu o ponad 13 proc. wzrosła liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym i o ponad 7 proc. więcej było także mieszkań, których budowę rozpoczęto, trudno jest przewidzieć, czy ta hossa utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Na sytuację na rynku nieruchomości ma bowiem wpływ również prowadzona przez banki polityka kredytowa. NBP podkreśla, że w trzecim kwartale instytucje finansowe zaostrzyły kryteria dla kredytobiorców i to samo planują na kolejne miesiące.

Nie oznacza to oczywiście, że mieszkaniówce grozi załamanie. – Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, spodziewamy się nadal wysokiej dynamiki sprzedaży. Pomimo nieco mniejszej dostępności kredytów, coraz więcej klientów korzysta z własnych zasobów finansowych – podsumowuje prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego START.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych