Rekordy na rynku gruntów inwestycyjnych

Udany rok na rynku nieruchomości gruntowych. W Stolicy zaczyna brakować atrakcyjnych działek pod zabudowę mieszkaniową, dlatego grunty, które trafiają na rynek, znajdują odbiorców w błyskawicznym tempie.

Autor: housemarket.pl 29 grudnia 2021 14:48

  • Brakuje działek pod zabudowę mieszkaniową.
  • Popularne są nie tylko centralne lokalizacje, ale również te grunty na obrzeżach miast.
  • Ceny atrakcyjnych nieruchomości gruntowych stale rosną.

Według wstępnych danych GUS od stycznia do listopada 2021 roku w Polsce oddano do użytkowania 208,4 tys. mieszkań, czyli o 5,3 proc. więcej niż przed rokiem. Wiele wskazuje na to, że także w przyszłym roku inwestorzy nie zamierzają zwalniać tempa. Świadczy o tym ich duża aktywność na rynku nieruchomości gruntowych.

Zainteresowanie działkami nie słabnie

- To był rekordowy rok zarówno pod względem wartości, jak i liczby transakcji, które przeprowadziliśmy. O każdą działkę, którą mamy w ofercie, zabiega kilku-kilkunastu deweloperów. Co istotne, popularne są nie tylko centralne lokalizacje w Warszawie, ale również te grunty, które jeszcze kilka lat temu cieszyły się nikłą popularnością np. tereny zlokalizowane na dalekiej Białołęce - przyznaje Michał Różycki, dyrektor działu nieruchomości gruntowych firmy doradczej Greenfields.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W tym roku, we współpracy ze swoimi klientami, firma doradcza Greenfields zakontraktowała tereny na których łącznie można wybudować ok. 281,4 tys. metrów kw. powierzchni użytkowej mieszkań PUM. W porównaniu do roku poprzedniego to wzrost o 98,6 tys. metrów kw. PUM. Łączna wartość tegorocznych transakcji wynosi 523,1 mln zł. Na tak dobry wynik wpłynęły m.in. dwie duże transakcje sprzedaży gruntów pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną – w Warszawie i w Płocku.

Ceny atrakcyjnych nieruchomości gruntowych stale rosną. Przykładowo jeszcze w 2017 roku w warszawskiej dzielnicy Włochy, na terenie położonym w pobliżu stacji SKM i WKD cena transakcyjna w relacji do PUM wynosiła ok. 1300 zł za metr kw. Dziś stawka w tej lokalizacji wzrosła do ponad 2750 zł.

Ceny w górę?

Eksperci Greenfields podają, że rosnące ceny działek nie pozostaną bez wpływu na ceny mieszkań. Ich zdaniem stawka za metr kw. lokalu na rynku pierwotnym w 2022 roku w Warszawie może wzrosnąć o ok. 10 procent.

- Na podstawie informacji zebranych z rynku spodziewamy się dalszego wzrostu średniej ceny do poziomu około 13 tys. zł za metr kw. nowego mieszkania w Warszawie. Przyczyną jest m.in. ograniczona podaż gruntów oraz wzrost cen materiałów budowlanych. Ponadto w Warszawie drastycznie wydłuża się czas procedowania przez urzędy decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę, przez co w niektórych przypadkach proces przygotowania inwestycji trwa do 3 lat i sprawia, że jest on bardziej kosztowny - mówi Michał Różycki.

Inwestorzy szykują się do zabudowy kolejnych działek w stolicy.

- Współpracując z naszymi klientami zabezpieczyliśmy tereny pod zabudowę mieszkaniową w większości dzielnic Warszawy. Budynki dopełnią istniejącą zabudowę m.in. na Chrzanowie, przy planowanej drugiej linii metra, czy Targówku, wzdłuż ulicy Radzymińskiej. Inwestycji realizowanych na gruntach pozyskanych dzięki wsparciu firmy Greenfields można się spodziewać również w północnej części Białołęki, w sąsiedztwie ul. Łopuszańskiej w dzielnicy Włochy, czy w okolicy ul. Antoniewskiej na dolnym Mokotowie. Nowa zabudowa diametralnie zmieni oblicze tych dużych, niezagospodarowanych terenów– wylicza Michał Różycki.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych