Remont dachu – jak dobrać produkty uszczelniające do różnych materiałów pokryciowych?

Solidny dach i skuteczny system odprowadzenia wody deszczowej to kluczowe elementy prawidłowo funkcjonującego budynku. Aby właściwie spełniały swoją rolę, trzeba zadbać o ich szczelność zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji.

Autor: HouseMarket.pl 13 czerwca 2017 15:09

Wszelkie nieszczelności na dachu mają bardzo poważne konsekwencje. Mogą bowiem doprowadzić do zawilgocenia murów i zniszczenia warstwy termoizolacyjnej. Z tego względu w trakcie budowy należy przyłożyć dużą wagę do bardzo dokładnego zabezpieczenia wszystkich newralgicznych miejsc. Również w trakcie kolejnych lat użytkowania budynku niezbędne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów poszycia. W razie wykrycia jakichkolwiek uszkodzeń, należy je jak najszybciej usunąć. Z pomocą przychodzą tu produkty, które pozwalają na szybkie, a przede wszystkim trwałe i niezawodne uszczelnienie dachu. Trzeba jednak pamiętać, aby wybierając konkretny preparat, dobrać go do materiału, na jakim ma zostać użyty – tłumaczy Tomasz Mazurkiewcz, specjalista produktu firmy Den Braven.

Uszczelniacz uszczelniaczowi nierówny

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiały stosowane na dachach muszą sprostać trudnym warunkom, na jakie będą narażone. Produkty uszczelniające powinny zatem nie tylko dobrze przylegać do powierzchni, ale też być odporne na działanie skrajnych temperatur oraz promieniowanie UV. Zalecane jest również by były elastyczne, aby nie pękały pod wpływem pracy łączonych powierzchni. Obróbki używane do wykończenia dachu najczęściej są blaszane, a taki materiał ma dodatkowe wymagania. W jego pobliżu nie zaleca się bowiem stosowania uszczelniaczy silikonowych na bazie octowego systemu utwardzania, które mogłyby doprowadzić do korozji podpowiada ekspert firmy Den Braven. W przypadku pokryć blaszanych i innych elementów metalowych sprawdzi się natomiast kauczukowy kit dekarski, który jest neutralny chemicznie.

Wszechstronny polimer

Nieocenioną pomocą przy różnego rodzaju pracach dekarskich może okazać się jednoskładnikowy uszczelniacz-klej na bazie HD Polymeru nie tylko skutecznie uszczelni połączenia dachowe, ale też z powodzeniem zastąpi gwoździe czy wkręty. Cechuje się doskonałą przyczepnością do niemalże wszystkich materiałów budowlanych. Zachowuje wysoką elastyczność w ekstremalnych temperaturach (od -40 stopni C do +90 stopni C), a jednocześnie odznacza się znikomym skurczem. Charakteryzuje się odpornością na działanie czynników atmosferycznych, a także rozwój grzybów i pleśni. Jest idealny do montowania obróbek blacharskich czy akcesoriów dachowych. Sprawdzi się również w przypadku naprawy systemu rynnowego. Do wyboru są cztery kolory, co pozwala dopasować go do kolorystyki łączonych powierzchni. Co więcej, po utwardzeniu może być malowany bez obaw o powstawanie rys.

Bitumiczne wsparcie

Produktem dedykowanym do prac remontowych na dachu jest bitumiczna taśma dekarska. Aluband firmy Den Braven to samoprzylepna taśma uszczelniająca na bazie mieszaniny bitumów i żywic syntetycznych, z aluminiowym filmem ochronnym, zbrojona wewnątrz, z wierzchu kryta powłoką poliestrową, przeznaczona do izolacji wodochronnych. Charakteryzuje się natychmiastową przyczepnością i nie wymaga stosowania dodatkowych narzędzi. Samouszczelniająca formuła powoduje, że w wyniku przerwania jej ciągłości uszkodzony fragment przylega do podłoża, gwarantując maksymalny stopień izolacji. Taśma znajduje zastosowanie w uszczelnianiu szwów i innych newralgicznych miejsc narażonych na wodę, w połączeniach pokryć dekarskich z papy, gontów i płyt bitumicznych. Może być używana także do uszczelniania połączeń blachy profilowanej (w tym aluminiowej i miedzianej), konstrukcji stalowych (np. panelowe płyty warstwowe, w tym akustyczne, osłonowe, termoizolacyjne) oraz wszelkich innych pokryć dachowych (zwłaszcza w narożach, na stykach różnych materiałów itp.). Dzięki swoim właściwościom aluminiowa bitumiczna taśma dekarska może nie tylko zabezpieczać obróbki blacharskie, ale nawet je zastępować.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych