Resi4Rent umacnia pozycję na rynku PRS

6 tysięcy lokali w fazie projektowania, 4 kolejne inwestycje oddane do użytku klientom, zwiększenie liczby oferowanych mieszkań do 2300 i obłożenie lokali na poziomie 99 proc. - z takim wynikiem rok 2021 podsumowuje Resi4Rent.

Autor: housemarket.pl 19 stycznia 2022 10:32

  • Aktualna sytuacja rynkowa sprzyja wynajmowi mieszkań.
  • Wzmożonej aktywności na rynku najmu można się spodziewać nie tylko ze strony osób dotychczas zainteresowanych taką formą zamieszkania, ale także tych, których nie będzie stać na zakup finansowany drogim kredytem. 
  • Aktualnie w trakcie budowy lub na etapie przygotowania znajduje się ponad 25 tys. mieszkań przeznaczonych na najem instytucjonalny.
  • W 2021 roku Resi4Rent wprowadził na rynek blisko 1100 mieszkań.

Miniony rok zakończył się dużymi zmianami na rynku, które miały znaczący wpływ na decyzje konsumentów, a także przyczyniły się do silnego rozwoju najmu instytucjonalnego w Polsce. Jedną z nich jest szybko rosnąca inflacja - według danych GUS w grudniu 2021 wskaźnik cen towarów i usług osiągnął 8,6 proc., a średnia inflacja w 2021 r. wyniosła 5,1 proc. Z tego względu kilkukrotnie podwyższane były także stopy procentowe (od 0,1 proc. w styczniu do 1,75 proc. w grudniu 2021), co przełożyło się na zwiększenie rat kredytowych i spadek zdolności kredytowej Polaków.

CZYTAJ TEŻ: POZNANIACY RUSZYLI PO MIESZKANIA NA WYNAJEM 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wraz ze wzrostem inflacji, urosły także ceny materiałów budowlanych - średnio o 23 proc. we wszystkich grupach. Z powodu zmniejszonej podaży gruntów, wzrosły ceny dostępnych działek. W większości dużych miast w ciągu ostatniego roku ziemia podrożała o dwucyfrowe wartości, np. w Warszawie o 18 proc., a w Krakowie o 36 proc. To wszystko nie pozostało bez wpływu na ceny mieszkań, które w niektórych miastach wzrosły nawet o 20 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

W odpowiedzi na sytuację rynkową, w najbliższych miesiącach eksperci spodziewają się wzmożonej aktywności na rynku najmu nie tylko ze strony osób dotychczas zainteresowanych taką formą zamieszkania, ale także tych, których nie będzie stać na zakup finansowany drogim kredytem, a tym bardziej nabycie nieruchomości za gotówkę.

Aktualnie w trakcie budowy lub na etapie przygotowania znajduje się ponad 25 tys. mieszkań przeznaczonych na najem instytucjonalny. Prognozowana dynamika rozwoju to ponad 90 tys. lokali, które zasilą rynek w perspektywie najbliższych 5-7 lat.

Na korzyść tego sektora rynku działa także demografia - młodsze pokolenia cenią sobie mobilność, niezależność finansową, a co za tym idzie – elastyczną ofertę mieszkaniową, dostosowaną do ich bieżących potrzeb.

W 2021 roku na wysokiej pozycji rynku PRS w Polsce uplasował się Resi4Rent, podmiot oferujący najem w formie tzw. abonamentu, realizujący inwestycje w partnerstwie z Echo Investment.

W minionym roku firma wprowadziła na rynek blisko 1100 mieszkań. W porównaniu do poprzedniego roku, oferta firmy wzrosła niemal o 100 proc. i obecnie liczy 2300 komfortowych lokali przeznaczonych do najmu lub zakwaterowania w doskonałych lokalizacjach w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, a wkrótce również w Krakowie. W procesie projektowania jest obecnie ok. 6 tys. lokali.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych