Resort finansów wstrzymał prace nad ustawą o REIT-ach

Resort finansów wstrzymał prace nad ustawą o REIT-ach – informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Rząd działa w interesie podmiotów zagranicznych – twierdzą eksperci, na których powołuje się gazeta.

Autor: Pap 14 czerwca 2022 08:32

  • REIT (Real Estate Investment Trust) to podmiot, który inwestuje w nieruchomości po to, aby uzyskiwać dochody z najmu.
  • REIT-y mogą być notowane na giełdzie jak spółki.
  • Prace nad REIT-ami zostały wstrzymane, również ze względu na niepewność otoczenia makroekonomicznego.

"DGP" zapytał Ministerstwo Finansów, na jakim etapie są prace w sprawie projektu ustawy o REIT-ach (Real Estate Investment Trust-PAP). "Prace nad rozwiązaniem wprowadzającym do porządku prawnego instytucje analogiczne do tzw. REIT, czyli funduszy inwestujących w najem nieruchomości, zostały wstrzymane, również ze względu na niepewność otoczenia makroekonomicznego wynikającą z zaistniałych wydarzeń o charakterze globalnym" - odpowiedziało dziennikowi biuro prasowe.

MF cytowane przez gazetę podkreśla, że zasadniczym celem rządu pozostaje "stworzenie warunków umożliwiających dalsze upowszechnianie nabywania przez polskie rodziny pierwszej nieruchomości na własność", a uruchomienie popytu ze strony funduszy kupujących nieruchomości na wynajem mogłoby skutkować dalszym wzrostem cen.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wyjaśniono, ryzyko to dostrzeżono podczas prac międzyresortowego zespołu, "podczas których podkreślono, że należy unikać rozwiązań regulacyjnych, w wyniku których przedmiot działalności firm inwestujących w najem nieruchomości generowałby ryzyka wzrostu cen nieruchomości mieszkalnych".

Specjalizująca się w sprawach mieszkalnictwa posłanka Hanna Gill-Piątek z Polski2050 mówi "DGP", że nie rozumie podejścia rządu. "Przecież fundusze zagraniczne już agresywnie działają na naszym rynku, wykupując całe nowe osiedla. Czemu niemieccy emeryci mogą zarabiać w ten sposób na polskich nieruchomościach, a Polacy nie?" - pyta.

W jej ocenie z jednej strony mamy restrykcyjne prawo w zakresie sprzedaży ziemi cudzoziemcom, ale jeśli chodzi o mieszkania, "rząd działa w interesie podmiotów zagranicznych, blokując rozwój polskich funduszy".

Również Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, ocenia, że odpowiedź MF jest zaskakująca. "Problem w tym, że nie robiąc nic, Polska jest szeroko otwarta na zagraniczny kapitał, który jest kuszony solidnymi fundamentami i nawet dwa razy wyższą potencjalną stopą zwrotu niż w krajach Zachodu. W efekcie fundusze pompują miliardy złotych na nasz rynek, wykupując całe bloki, a nawet firmy deweloperskie" - zaznacza.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych